Jak potvrzují meteorologové, letošní zima byla velmi teplá a mimořádně bohatá na srážky. „Podle průměrné sezonní teploty vzduchu byla druhá nejteplejší po zimě 2006/2007,“ sdělila Monika Hrubalová z tiskového oddělení Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zároveň se únor stal nejteplejší únorem zaznamenaným na území ČR v období od roku 1961. „Ten letošní byl dokonce teplejší než většina březnových měsíců. Dle průměrné teploty by se zařadil jako pátý nejteplejší ,“ doplnila Hrubalová.

Lyžařské areály uzavřelo teplé počasí

Nejinak je tomu na Valašsku. Podle provozovatele Skiareálu Karolinka letos sezona sice začala dříve než obvykle, ale dříve také skončila. To potvrzuje také Magda Pekařová ze sousedního Resortu Kyčerka.

„Aktuálně se přizpůsobujeme změnám počasí. Lyžařská střediska, včetně toho našeho, byla nucena uzavřít dříve než obvykle. To znamená, že naše zařízení již prochází transformací do jarního módu,“ přiblížila Pekařová.

S ukončením lyžařské sezony většina turistů přechází na alternativní aktivity, turistiku, kola či využívají místní wellness nebo bazén. „Cyklistika zatím ještě není v popředí zájmu, nicméně naše nabídka kol, jak klasických, tak těch elektrických, je široká a připravena pro případné zájemce,“ dodává Pekařová.

Rozloučení se sezonou? Maškarní (ne)lyžovačka na Horalu

Lyžařskou sezónu ukončili poslední únorový víkend také v areálu hotelu Horalu. Symbolická tečka za zimou pro nejmenší návštěvníky se ale teprve uskuteční.

„V sobotu 9. března budeme pořádat u zdejší sjezdovky tradiční dětský karneval, který jsme z obvyklé „Maškarní lyžovačky“ letos přejmenovali na „Maškarní (ne)lyžovačku“,“ říká mluvčí Resortu Valachy Martina Žáčková.

Tradiční karneval bude tentokrát bez lyží a lyžování, ale s pestrým programem a ti, kteří se zimy nechtějí vzdát, mohou sáňkovat a bobovat na zbytcích sněhu.

Trezor přírody, multimediální expozice v Horní Lidči
Trezor přírody zahájil druhou sezonu. Nabízí interaktivní zážitky i medvěda

Současně už v hotelu pracují na jarních službách, ke kterým patří i půjčovna elektrokol. Otevřena bude ve druhé polovině března. „Zájem o elektrokola je mezi lidmi rok od roku větší. V naší horské oblasti lidé rádi poznávají na elektrokolech výše položená místa, kam by se na běžném kole nejspíš ani nevypravili,“ podotýká Žáčková.

A dodává, že s příchodem jara hosté také využívají oblíbený nordic walking. Rodiče s dětmi mohou vyrazit na některou z turistických stezek, například Kulíškovu naučnou stezku nebo Stezku valašských strašidel. Obě jsou schůdné, jen místy budou pracovníci hotelů pracovat na jejich údržbě.

Předjaří už o pět týdnu dříve

Právě k turistice láká mimořádně teplé počasí, které podle meteorologů probudilo vegetaci letos výrazně dříve – předjaří začalo s pětiýdenním předstihem. Turisté tak mohou na kopcích Karlovic obdivovat první jarní byliny.

„Můžeme se kochat květy sněženek a bledulí (již i ve středních polohách jsou v plném květu), dále kvetou např. krokusy, můžeme vidět první květy podléšek, objevují se první listy blatouchů a sasanek. Zvětšují se pupeny dřevin, rozkvétají forsythie, dříny a začíná se olisťovat bez černý,“ doplnila Monika Hrubalová z ČHMÚ.

I přes změny počasí mohou návštěvníci Karlovic prožít příjemné předjaří v krásné přírodě podhůří Beskyd.