ON-LINE z pátku včetně fotogalerie a videí si rozklikněte ZDE

Hladiny toků v horním povodí Bečvy kulminovaly včera odpoledne. Na dolním toku naopak ještě stoupaly. Druhý stupeň povodňové aktivity trval po celý den na Rožnovské Bečvě ve Valašském Meziříčí i na přehradách Horní Bečva a Bystřička.

Krhová byla připravena

V Krhové u Valašského Meziříčí mají s velkou vodou špatné zkušenosti už z roku 2010. Proto se místní lidé mají na pozoru také v těchto dnech.

Desítka krhovských dobrovolných hasičů je v pohotovosti už od čtvrtku jedenácté hodiny večer. „To jsme vyjížděli k odčerpání vody ze sklepa jednoho domu. A ve tři hodiny ráno ještě jednou," přiblížil velitel SDH Krhová Ladislav Havel.

Během včerejšího dopoledne nachystali hasiči desítky pytlů s pískem, které preventivně rozmisťují na kritická místa po vesnici jako zábrany proti vodě. Zabezpečili tak například restauraci U Romany v centru či místní mateřskou školku. „Na několika místech jsme využili také protipovodňové vaky zapůjčené od profesionálních hasičů," doplnil Ladislav Havel.

42 tisíc kubíků poškozeného dřeva

Nepříznivé počasí přidělalo řadu starostí také lesníkům. Odhadli, že v celém Zlínském kraji je poškozeno asi 42 tisíc metrů krychlových dřeva.

Lesníci zastavili težební práce

Množství se navíc kvůli podmáčenému podloží dále navyšuje, padají také celé stromy. Kvůli tomu je mnoho lesních cest dočasně neprůjezdných. „Nejvíce problémů máme na Vsetínsku, kde je aktuálně poškozeno asi šestnáct tisíc kubíků dříví. Naše pracovníky do některých lokalit vzhledem k hrozícím pádům stromů nyní neposíláme. Do lesů by neměli chodit ani lidé," upozornil ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR Zlín Martin Pavlíček.

Přívalové deště 
ve zkratce

- Povodí Moravy v průběhu dešťových hodin zaznamenalo nejvyšší úhrny za čtyřiadvacet hodin ve stanicích Horní Bečva (75 mm), Bystřička (46 mm), Karolinka (28 mm) a Valašské Meziříčí (48 mm). V ostatních částech Vsetínska napadlo do 5 mm/24 hod.

- V přehradách byla situace řešena podle aktuálního dění. Na Horní Bečvě a Bystřičce dosáhlo množství vody stavu II. stupně povodňové aktivity. „Odstraňujeme vývraty a zátarasy, které způsobily spadlé stromy," hlásil hrázný Bystřičky Jaroslav Lamoš.

- Během noci řešili energetici časté výpadky elektrické energie.

- Strážníci městské policie zajišťovali v rámci obce s rozšířenou působností Vsetín hlídkovou službu. „Vážnější situace zaznamenány nebyly," poznamenala pracovnice vztahů k veřejnosti MěÚ Jana Čadová.

- Rožnovský skanzen uzavřel své brány. Došlo tak ke zrušení sobotního programu Jaro na dědině. Uveden bude v náhradním termínu. „Nedělní program, to je Den muzeí a vstup do Mlýnské doliny je ale v platnosti," uvedla mluvčí skanzenu Petra Valíčková.

- V Rožnově je uzavřena Jurkovičova rozhledna a Karlův kopec, vstup je zakázán do Dolního a Horního parku i nastarý hřbitov na ulici 5. Května.

- V pohotovosti byli i policisté. „Kvůli popadaným stromům došlo k uzavření silnice mezi Malou a Velkou Lhotou. Několik stromů spadlo i v rožnovském městském parku. Během noci na pátek uzavřeli kolegové i silnici z Rožnova do Valašské Bystřice, kde bránily průjezdu vozidel spadlé stromy na vozovce," řekla policejní mluvčí Lenka Javorková.

- Včera ráno byl omezen provoz na silnici mezi Bystřičkou a Jablůnkou. Na silnici vytékal z ucpaného kanálu osm metrů široký pás vody.

Autor: zpravodajové Deníku