Podle něj společnost funguje nehospodárně, prodává dřevo pod cenou, přeplácí své zaměstnance a nedosahuje takového zisku, jako obdobné společnosti.

Vedení rožnovské radnice, které firmu stoprocentně vlastní, ale tato obvinění odmítá.

Tomáš Hradil společně s kolegy z Věcí Veřejných kritizuje činnost Městských lesů již delší dobu. Véčkaři si také nechali zpracovat audit, jehož výsledky nyní zveřejnili na svých internetových stránkách. „Na analýze pracovala trojice znalců, odborníků. Zaměřili se na ocenění lesa, kvalitu dřeva i jeho prodej,“ přiblížil Hradil.

Zkoumání přizvaných odborníků podle Hradila ukázalo na několik problémů. „Dřevo je těženo a prodáváno za dramaticky nízké ceny. Chyby jsou také v jeho dělení do kvalitativních tříd,“ uvedl první z nich Hradil.

Véčkařům vadí také údajný neekonomický provoz městské společnosti a jeho vysoké náklady. „Jsou dvojnásobné, než je obvyklé. Souvisí to mimo jiné z nezvykle vysokými mzdami zaměstnanců, které tvoří velkou část nákladů,“ řekl Hradil (na snímku).

Problém vidí Tomáš Hradil také v ceně, kterou Městské lesy platí za pronájem městského majetku. Vloni to byl jeden milion, letos dva. Podle zpracované analýzy by však měla městská společnost platit zhruba pět milionů korun ročně.

Vedení rožnovské radnice, která je jediným vlastníkem Městských lesů, s námitkami opozičních Véčkařů nesouhlasí.

„To, co Věci veřejné umístily na internet, není kompletní audit, pouze interpretace jeho výsledků. Může být vysvětlována různě. Ale samozřejmě jsme se tímto materiálem zabývali,“ uvedl místostarosta Rožnova Václav Mikušek (KDUČSL).

Nesouhlasí například s navrhovanou pětimilionovou výší ročního nájmu.

„Samozřejmě, mohlo by to tak být. Ale nevím, co by na to řekli ti, kteří přijdou po nás, kdybychom proto všechno dřevo vytěžili,“ poznamenal Mikušek.

Podle něj je nutné zachovávat rezervu pro případ kalamity.

„Letos jsme se přesto dohodli, že nájemné zvedneme. To díky příznivým cenám dřeva,“ zdůvodnil letošní navýšení ceny za pronájem na více než dva miliony korun. „Nesmíme také zapomínat na to, že Městské lesy ročně investují tři sta až pět set tisíc do obnovy lesních cest,“ připomněl Mikušek. Vedení radnice se nyní chystá k protiútoku. „Dohodli jsme se na tom, že necháme zpracovat svůj vlastní audit odborníky mimo tento region. Zdůrazňuji, že tím v žádném případě nechci zpochybňovat odbornost lidí, kteří zpracovávali analýzu pro klub Věcí veřejných,“ uvedl místostarosta.

Zpracování auditů plánuje vedení radnice kromě Městských lesů také u ostatních městských společností.

Výhrady Tomáše Hradila a dalších opozičních zastupitelů už dříve zpochybnil také jednatel společnosti Městské lesy Josef Fojtášek. Ohradil se zejména proti výši dosahovaných výnosů. „Zisk je daný objemem a strukturou těžby a také cenami dřeva, které kolísají. My každý rok těžíme mezi šesti a sedmi tisíci kubíky dřeva. Při současných cenách není možné dosáhnout vyšších výnosů, než máme,“ tvrdil Fojtášek.