Dohoda nebude do týdne uzavřena ani podle lídra lidovců Jiřího Čunka, který bude podobně jako Mišák také usilovat o mandát senátora.

„Začneme jednat v pondělí se stranami od nejmenšího po největší volební výsledek. Chceme mít tato první jednání se všemi za sebou do středy," uvedl Mišák. Podle něj je složení budoucí koalice otevřené. Lidovci získali deset mandátů, s Čunkem však Mišák v radě sedět nechce. Třetí komunisté mají devět křesel, TOP 09/STAN a ODS po pěti a Strana práv občanů – zemanovci (SPOZ) čtyři křesla.

Lidovci, TOP 09/STAN i ODS vylučují spolupráci s komunisty, předvolební kampaň zase narušila vztahy mezi hejtmanem Mišákem a senátorem Čunkem.

„KDU-ČSL je náš přirozený koaliční partner. Na druhou stranu její lídr zašel příliš daleko," uvedl Mišák. Rozhodnutí, jaká koalice bude v kraji příští čtyři roky vládnout, může nakonec učinit v zastupitelstvu nejmenší strana – SPOZ.

„První nás oslovila ČSSD, očekáváme výzvu k jednání i z opačné strany. Je možné vytvořit koalici buď levou ČSSD, KSČM a SPOZ nebo středopravou KDU-ČSL, TOP 09/STAN, ODS a SPOZ. To jsou v současné době dvě hlavní alternativy a v obou jsme jakýmsi jazýčkem na vahách my. Budeme očekávat, jakou dostaneme nabídku, a podle toho se vyjádříme," uvedl lídr zemanovců Lubomír Nečas.

První jednání mají za sebou lidovci. Čunek nechtěl uvést žádné podrobnosti.

„V příštích dnech budou mluvit všichni se všemi. Je na to dost času, během týdne rozhodnutí určitě nepadne," řekl ČTK Čunek. Jednání se všemi demokratickými stranami potvrdil lídr TOP 09/STAN Petr Gazdík. „Nechceme, aby tady vládli komunisté," uvedl Gazdík. Podle něj je TOP 09/STAN programově nejblíže středopravá koalice.

V minulých letech vládla ve Zlínském kraji široká koalice ČSSD, ODS a KDU-ČSL. Lidovci už před nynějšími volbami ale řekli, že v ní pokračovat nebudou. Zbylé dvě strany nemají pro případné pokračování velké koalice dostatek hlasů a ani potenciální koaliční partnery.

TOP 09/STAN i SPOZ se na velké koalici podílet také nechtějí, s komunisty zase nechce vládnout ODS. Otevírají se tak další možnosti včetně účasti po volbách posílených komunistů, kteří čekají na pozvánku ČSSD k jednání o případné levicové koalici.