VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Zlínském kraji se lidé klíšťat tolik nebojí

Zlínský kraj – Nákaza klíšťovou encefalitidou patří k závažným onemocněním, které mohou zanechat trvalé následky. I přesto je proočkovanost proti této nemoci v porovnání se zbytkem republiky ve Zlínském kraji nízká.

11.3.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv

„V loňském roce tady bylo naočkováno dvanáct procent obyvatelstva. V celé republice to bylo v průměru procent šestnáct,“ vyčíslila Hana Blažková ze zlínského očkovacího centra Avenier. Rok před tím absolvovalo očkování v kraji patnáct procent lidí, oproti sedmnácti celorepublikovým procentům.

„Nejvíce naočkovaných je ve věku od čtyř do devatenácti let,“ poznamenala Blažková. Přitom paradoxně právě u dospělé populace mívá choroba mnohdy závažnější průběh a velmi často také zanechává trvalé následky.

Vznik onemocnění závisí podle vsetínské epidemioložky Jany Hoškové na aktivitě klíšťat. Ta začnou vylézat již za pár týdnů. „Nejvyšší aktivity dosahují na jaře a na podzim, kdy také vykazujeme nejvyšší počty onemocnění,“ podotkla. Aktivitu klíšťat mohou lidé zjistit na stránkách www.chmi.cz.

V loňském roce onemocnělo ve Zlínském kraji klíšťovou encefalitidou dvacet lidí.

„U nás jsme jich za toto období hospitalizovali osm,“ vyčíslila mluvčí zlínské Baťovy nemocnice Karla Havlíková.

Nejefektivnějším způsobem, jak se proti této nemocni bránit je podle lékařka Marty Orolínové ze zlínského očkovacího centra Avenier očkování.

„Nemoc postihuje nejen děti, ale zejména osoby v produktivním a seniorském věku, kdy je průběh nemoci zdaleka nejhorší,“ upozornila. Počet případů infekce má podle ní přitom v republice v posledních letech stoupající trend.

Podle epidemioložky Hoškové je nejvhodnější doba zahájení očkování v období, kdy klíšťata již nejsou aktivní. „Většinou je to okolo listopadu, nicméně může se zahájit kdykoli,“ poznamenala.

Průběh očkování je takový, že se v průběhu jednoho roku aplikují tři dávky vakcíny. „Cena jedné aplikace je šest set padesát korun,“ uvedla za očkovací centrum Avenier Hana Blažkoá s tím, že do konce března mohou příchozí klienti využít dvou set korunovou slevu.

Další přeočkování by mělo přijít na řadu po třech letech. „Další je pak stanoveno dle věku pacienta a epidemiologických podmínek, po třech či pěti letech. Vakcinaci si řídí očkující lékař, který určuje časový rozestup mezi vakcínami,“ doplnila epidemioložka Hošková.

Nechat se proti encefalitidě naočkovat je možno jak u svého ošetřujícího lékaře, tak v očkovacím centru. Ve Zlínském kraji jsou to například Očkovací centrum Avenier ve zlínské či uherskohradišťské poliklinice nebo lokální pracoviště Zdravotního ústavu ve Vsetíně nebo v krajském městě.

Důležitá je však podle Hoškové také prevence, která spočívá v ochraně před napadením klíštětem.

„Při pobytu v přírodě se můžeme chránit používáním repelentů, vhodným světlým oděvem, dlouhými nohavicemi, uzavřenou obuví, dlouhými rukávy a hlavně důkladnou prohlídkou po návratu domů,“ vyjmenovala.

Pokud na sobě člověk klíště najde, je podle ní nutné co nejrychleji jej odstranit speciální pinzetou a místo přisátí řádně vydezinfikovat. Mimo encefalitidy může klíště přenést například lymeskou borreliózu. „Ta se léčí pouze ambulatně antibiotiky,“ poznamenala mluvčí kroměřížské nemocnice Veronika Klímová.

Po štípnutí klíštětem před čtyřmi lety vážně onemocněl například dvaadvacetiletý Ondra ze Vsetínska. Prodělal dokonce klinickou smrt a později celkově ochrnul. Po osmiměsíčním pobytu na anesteziologic­koresuscitačních odděleních, kde byl zcela závislý na přístrojích, se postupně znovu naučil dýchat.

Vážil tehdy 29 kilo, neudržel hlavu a nedokázal sedět. Rodiče odmítli Ondrův pobyt v ústavu a odvezli si syna domů, kde se o něj starají. Otec opustil zaměstnání a spolu s ostatními členy rodiny se mu věnovali dvacet čtyři hodin denně.

Po čtyřech letech se Ondra za pomoci své rodiny dokázal vrátit do běžného života. K úplnému zdraví mu však stále chybí rozpohybovat celou pravou stranu těla. K tomu by mohlo dopomoct léčení speciální metodou, které je ale možno absolvovat pouze v zahraničí a je velmi nákladné. Čtyřtýdenní léčba přijde na 250 tisíc korun.

Ondrovi je proto možno přispět na účtu 777777222/0800, specifický symbol 87 03 08. Například Zlínský kraj věnoval pro tyto účely statečnému chlapci padesát tisíc korun.

INFOGRAFIKA: Čím jsou klíšťata nebezpečná
#nahled|https://g.denik.cz/55/52/1103_zl_klistata_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/55/52/1103_zl_klistata.jpg|Čím jsou klíšťata nebezpečná#

Autor: Gabriela Dvorníková

11.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 45 000 Kč

Zubní lékaři Zubní lékaři. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZUBNÍ LÉKAŘI, Požadujeme: zodpovědnost, spolehlivost, flexibilitu., Nabízíme: možnost zkráceného úvazku po dohodě se zaměstnavatelem, pružnou pracovní dobu, prémie, stravenky. Podpora vzdělávání v rámci oboru., Po zapracování možnost převzetí praxe. , První kontakt: telefonicky 739706045, e-mail: cermdana@seznam.cz nebo po telefonické dohodě osobní kontakt, ov. 16.3.2018. Pracoviště: Mudr. miroslav čermák, Smetanova, č.p. 1057, 755 01 Vsetín 1. Informace: Dana Čermáková, +420 739 706 045.

Výroba - Výroba Seřizovači 23 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů Obsluha CNC frézy. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: OBSLUHA CNC FRÉZY , Nástup možný ihned., Jedná se o práci v malém, přátelském kolektivu a v klidném pracovním prostředí. , Hlavní náplní naší činnosti je výroba vstřikovacích forem pro různá odvětví, ale hlavně pro automobilový průmysl. Nemáme sériovou výrobu a Vy tak máte možnost, se podílet na zajímavých projektech při práci, která není jednotvárná a při které můžete uplatnit svou seberealizaci. , Výhodou naší firmy je, že nemáme nepřetržitý provoz, jako ostatní velké společnosti., Dále nabízíme odměny při životních výročích, odchodu do důchodu, příspěvek při narození dítěte, příspěvek na stravování, možnost mimořádných odměn, odborná školení, zvyšování kvalifikace v rámci firemního vzdělávání. , Výše nabízené mzdy se odvíjí dle praxe, Kontakt : Životopisy zasílejte na e-mail: a.markova@almiplast.com Informace telefonicky na čísle 571 453 059, osobní kontakt možný po tel. domluvě, ov. 16.3.. Pracoviště: Almiplast s.r.o., 756 24 Bystřička. Informace: Alena Marková, +420 571 453 059.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 16 400 Kč

Stavební a provozní elektrikáři Elektrikáři - silnoproud/slaboproud. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16400 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ELEKTRIKÁŘI - SILNOPROUD/SLABOPROUD, Náplň práce: elektroinstalační a montážní práce, hrubé elektroinstalace, výroba rozvodnic, kompletační práce, spojení silnoproudu a slaboproudu, realizace inteligentních elektroinstalací, chytrých domů., Nabízíme: prémie v případě včasných realizací zakázek, stravenky, příspěvek na dopravu, První kontakt: telefonicky v pracovní dny 8:00 - 16:00 h. na čísle: 774 345 646, e-mailem na: info@iqbudovy.cz nebo osobně po předchozí domluvě v provozovně firmy Valašská Polanka 300, kulturní dům 2NP, prac. dny 08:00 - 16:00 h., ov. email 15.3.2018. Pracoviště: Iq budovy s.r.o. 01, 756 11 Valašská Polanka. Informace: Radim Křůpala, +420 774 345 646.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 1 Kč

Řídící pracovníci v oblasti vzdělávání Ředitel/ředitelka základní školy. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 1 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Rada města Valašské Meziříčí vyhlašuje KONKURS NA PRACOVNÍ MÍSTO ŘEDITELE/ŘEDITELKY, , Základní škola Valašské Meziříčí, Křižná 167, okres Vsetín, příspěvková organizace, IČO: 45211451, , POŽADAVKY: splněny předpoklady pro výkon funkce ředitele/ředitelky a odborná kvalifikace pro daný druh/typ školy/školského zařízení v souladu se zákonem č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, znalost problematiky organizace, řízení a financování ve školství a příslušných předpisů., Platové zařazení dle nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě , , NÁLEŽITOSTI PŘIHLÁŠKY: přihláška ke konkursnímu řízení (uveďte kontaktní adresu, telefon, e-mail), úředně ověřené kopie dokladů o požadované odborné kvalifikaci (vysvědčení o maturitní zkoušce nebo diplom včetně vysvědčení o státní závěrečné zkoušce), doklad o celém průběhu zaměstnání a délce praxe potvrzený posledním zaměstnavatelem, podrobný životopis, koncepci dalšího rozvoje organizace (max. rozsah 5 stran formátu A4), originál nebo úředně ověřenou kopii výpisu z Rejstříku trestů (ne starší 3 měsíců), popř. doklad o jeho vyžádání, originál lékařského potvrzení o zdravotní způsobilosti k výkonu pracovního místa ředitele/ředitelky (ne starší 2 měsíců)., Předpokládaný nástup na pracovní místo ředitele/ředitelky: od 1. srpna 2018, , Písemnou přihlášku a výše uvedené dokumenty zašlete nejpozději do 31. března 2018 na adresu: , , Městský úřad Valašské Meziříčí, Odbor školství, kultury a sportu, Ing. Stanislava Šnajdrová, Zašovská 784, 757 01 Valašské Meziříčí , Obálku označte heslem KONKURS.. Pracoviště: Město valašské meziříčí 03, Zašovská, č.p. 784, 757 01 Valašské Meziříčí 1. Informace: Stanislava Šnajdrová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Cenu za nejlepší herecký výkon na 40. ročníku divadelní přehlídky Setkání divadel – Malé jevištní formy v Kulturním zařízení města Valašské Meziříčí převzal Jan Géryk ze souboru NJ feat. Uhřík; Valašské Meziříčí, 16. a 17. března 2018
3

Skončilo čtyřicáté Setkání divadel, nejoblíbenější byl soubor Tom a Jeff

Videosouhrn 18. března 2018

Příjezd Rudé svině, pálení Morany a otevírání Odry v psím počasí: videa víkendu

Házenkáři Zubří zbořili komplex Karviná a potvrdili vedení v extralize

Důležitý krok k ovládnutí základní části extraligy udělali v neděli házenkáři Zubří. Lídr soutěže potvrdil svou roli i na půdě Karviné a ukončil její sérii sedmi zápasů bez porážky. Naopak výhrou 28:23 prodloužili svou šňůru úspěchů na šest v řadě.

Octavie sestřelila na křižovatce superb ze silnice

FOTO Z MÍSTA / Lehkým zraněním a škodou 812 tisíc korun skončila dopravní nehoda, která se stala v sobotu v půl deváté ráno na hlavním tahu v Zubří.

Nejlepší hňápané zelé připravila Kateřina Baďurová

Oblíbená soutěž o najlepší hňápané zelé se uskutečnila v sobotu v restauraci Na Moštárně ve Vsetíně. Již posedmnácté ji zorganizovali členové Spolku pro zachování valašských tradic. Vzorků domácího kysaného zelí se letos sešlo devětadvacet. 

Archeologové objevili novověkou pajtu i část původního krásenského náměstí

Několik zajímavých a cenných objevů si v minulém roce na své konto připsalo archeologické oddělení Muzea regionu Valašsko. Prvním pozitivním výzkumem bylo odkrytí panské pajty na kopci Humenec u Hutiska-Solance, na kterém spolupracovalo také rožnovské Valašské muzeum v přírodě.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT