Vyfoťte se svým prvňáčkem a pošlete nám fotku na redakce.valassky@denik.cz a my ji uveřejníme jak na našem webu, tak na straně U nás doma v tištěné verzi Valašského deníku

FOTOGALERIE z prvního školního dne v ZŠ Sychrov ve Vsetíně ZDE

„Podle předběžných odhadů nastoupilo do prvních ročníků základních škol na území okresu Kroměříž přibližně 1125 žáků, na území okresu Uherské Hradiště 1500 žáků, v okrese Vsetín 1520 žáků a v okrese Zlín 2025 žáků. Celkový počet žáků v základních školách dosáhl letos čísla 49 000 žáků," sdělil radní pro školství Petr Navrátil.

Pokud se týká středních škol, situace je srovnatelná s loňským školním rokem. „Do středoškolských lavic zasedlo kolem 5900 žáků prvních ročníků. Pokud porovnáme počty studentů středních škol od roku 2008 do současnosti, můžeme za posledních sedm let vypozorovat celkový pokles počtu žáků denního studia přibližně o 8 400, což koresponduje s demografickým vývojem," konstatuje Petr Navrátil. Jestliže ve školním roce 2008/2009 studovalo střední školy ve Zlínském kraji 32 116 mladých lidí, v roce 2015/2016 už to bude jen 23 700 teenagerů.

Klesající počty dětí se promítají i do sféry předškolního vzdělávání. „O mateřské školy je nadále velký zájem, ale celkově se již situace stabilizovala. Vzhledem ke snižujícím se počtům dětí byli do mateřských škol přijati všichni zájemci, kteří do 31. srpna 2015 dovrší tří let. Problémem zůstává předškolní péče o děti do tří let, která zatím není v celorepublikovém měřítku systémově řešena," uvedl krajský radní.

Slabikář: 28 - tolik stran má oblíbený slabikář od Jiřího Žáčka a Heleny Zmatlíkové. Slabikář byl oceněn Zlatou stuhou 1993 a téhož roku získal i Cenu Comeniana.

Nejvyšší počet: 30 - nejvyšší počet žáků v jedné třídě, ale zřizovatel školy může třídě udělit výjimku a zvednout počet až o čtyři žáky.

Nejnižšší počet: nejčastěji se uvádí, že nejnižší počet je 17 žáků. Jiné počty mají školy, které jsou sestavené pouze z tříd prvního stupně základní školy (od jedné výš). Ani sedmnáct není úplně jasně daných, zřizovatel zase může udělit výjimku a mít ve třídě méně dětí s tím, že musejí ale uhradit zvýšené výdaje za vzdělávání.

Váha aktovky prvňáčka: dětští lékaři doporučují nosit takovou aktovku, která po naplnění váží nejvýše 10 až 15 % hmotnosti dítěte. Kvalitní ktovka by měla mít podle nich anatomicky vyztužená záda s měkkým polstrováním, dostatečně široké řemeny, reflexní pruhy a velkou výhodou je voděodolný povrch.

Výbava prvňáčka: aktovka, penál bez kružítka a pravítek, guma, ořezávátko, pero, pastelky, nůžky s tupou špičkou, deska na sešity, obaly na knihy a sešity, zásobníky na písmena a číslice, počitadlo, přezůvky a sáček na přezůvky, cvičební úbor, cvičky nebo tenisky v sáčku, zástěra, triko nebo košile, deska na výkresy nebo ubrus, hadřík, kelímek na výtvarnou výchovu, ručník, textilní sáček na lavici, podsedák na židli.

Státní svátky: 1. května, 8. května a 26. prosince připadají na víkendy. takže tři státní svátky jako by pro žáky nebyly, protože vyjdou na volné dny

Počet škol ve Zlínském kraji dle okresů (podle rejstříku Ministerstva školství a tělovýchovy): Základní školy - Kroměřížsko 49, Uherskohradišťsko 65, Vsetínsko 71,  Zlínsko 76, Kraj: 261. Střední školy - Kroměřížsko 15, Uherskohradišťsko 16, Vsetínsko 15, Zlínsko 21, Kraj: 67