Autorka se při jeho projektování inspirovala především v přírodě. Například nevzhlednou techniku na střeše zakryla nosníky, které připomínají mořského živočicha zvaného diatom.

„Svému dítku bych popřála, aby bylo jako olympijská pochodeň, která bude vždy funkční a nikdy nezhasne. Aby pokaždé přišli správní lidé, kteří běží rychleji a rychleji, a kteří se na stavbě nějak pozitivně podepíší. Pokud bude pochodeň hořet, běžci stále poběží a ještě to způsobí lidem radost. To bude zadostiučinění i pro mě samotnou,“ sdělila Jiřičná, která je mimo jiné autorkou autobusového nádraží Canada Water Bus Station v Londýně, interiéru pražského Tančícího domu nebo také bytu pro Karla Schwarzenberga.

Ač má jednoho syna, jako matka Kongresového centra si připadá také zlínská primátorka Irena Ondrová. Z dokončení kulturně-společenského centra a zázemí pro filharmoniky má nesmírnou radost.

„Jsem ráda, že jsme z projektu necouvli. Sedmiletá cesta byla chvílemi hodně divoká. Myslím, že i někteří mí kolegové čekali, že mě to unaví a vzdám to. Nyní mám pocit obrovské úlevy. Věřím, že se zvýší návštěvnost na akcích. Osobně se těším třeba na první ples, který v novém objektu bude,“ uvedla Ondrová.

Zřejmě nejvíce je potěšena dostavěním Kongresového centra Filharmonie Bohuslava Martinů. Hudebníci už se nebudou muset převlékat na chodbě nebo dokonce na toaletách. V novém zázemí totiž nebudou mít k dispozici pouze tři malé šatny, ale osm. Kromě nich tři zkušebny. další šatnu pro hostující umělce, nahrávací studio i nejmodernější ozvučovací techniku.

„Filharmonie působí ve stávajících prostorách v Domě umění neuvěřitelných šestapadesát let. Tíží nás mimo jiné sloupový sál, z mnoha míst není vůbec vidět na pódium. Zcela zásadní je i kvalitní akustika a možnosti natáčení hudby. V České republice moc prostor pro kvalitní natáčení není, obzvlášť na Moravě,“ zmínil ředitel filharmonie Josef Němý.

#nahled|https://g.denik.cz/55/3a/kongresove_centrum_kuc_290910_07_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/55/3a/kongresove_centrum_kuc_290910_07.jpg|Kongresové centrum ve Zlíně.#

Kulturní centrum na místě bývalých Masarykových škol tvoří nyní ucelený komplex s Univerzitním centrem, které bylo otevřeno v loňském roce. Na starosti jej má zatím sedm lidí zaměstnaných pod speciálně zřízeným odborem radnice.

„Zbytek lidí budeme najímat podle potřeby. Filharmonie začne pravidelně koncertovat v Kongresovém centru od nového roku. Kromě ní máme už naplánované například nejrůznější obchodní akce. Myslím, že zájem o prostory je zatím slušný. Ale musíme vejít ještě více ve známost a oslovit co nejvíce subjektů, aby si u nás najímali služby,“ zdůraznil vedoucí centra Karel Adamík.

Nápaditá budova v krajském městě se skládá ze dvou samostatných objektů. Prvním je prosklená vstupní část se šatnami, pokladnami, informačním střediskem a restaurací a terasou v prvním patře. Druhou část tvoří dva víceúčelové sály s akustickými podklady a podhledy. Kolem hlavního sálu pro 850 osob jsou obslužné prostory, kde jsou ladírny, zkušebny, administrativní a sociální zařízení. Pod střechou je nahrávací studio.

#nahled|https://g.denik.cz/55/3a/kongresove_centrum_kuc_290910_11_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/55/3a/kongresove_centrum_kuc_290910_11.jpg|Kongresové centrum ve Zlíně.#

Celému průběhu stavby šéfoval Marcel Smelík ze společnosti PSG International. Nebyla to jeho největší stavba, předčila ji tramvajová trať v Praze směrem na Barandov. Ale jak sám říká, jistě nejzajímavější.

„Náročná byla zejména spolupráce s architektkou. Představa projektanta se vyvíjí. Takže každou kliku, podlahu i akustický doplněk jsme museli předem vyvzorkovat a nechat schválit. Nebylo také jednoduché pracovat s atypickými tvary železobetonu. Elipsa se betonuje hůře než obdélníkový nebo čtvercový objekt,“ poznamenal Smelík.

Luxfery, které částečně Kongresové centrum obklopují a jsou některými Zlíňany speciálně kritizovány, tvoří podle něj jednak architektonický doplněk a potom také část protihlukové ochrany objektu. „Stály řádově miliony,“ dodal stavbyvedoucí.

Na stavbu použili dělníci tři a půl tisíce metrů krychlových betonu, více než pět set tun betonářské výstuže, dvacet tisíc metrů čtverečních bednění, téměř tři sta tun konstrukční oceli, desítky kilometrů kabelů pro rozvody elektřiny a audio a video techniky, třináct tisíc skleněných tvárnic a dva tisíce různých typů svítidel.

#nahled|https://g.denik.cz/55/3a/kongresove_centrum_kuc_290910_04_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/55/3a/kongresove_centrum_kuc_290910_04.jpg|Kongresové centrum ve Zlíně.#

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Aktuální témata Zlínského deníku:

DOPRAVNÍ SERVIS
Veškeré informace týkající se osobní i veřejné dopravy a cyklostezek v regionu.

KOMUNÁLNÍ VOLBY 2010
Vše ohledně voleb, které proběhnou ve dnech 15. a 16. října 2010.

MÁME RÁDI KACHNY
Nepravidelná rubrika pravidelně plná neuvěřitelných zpráv.

DENÍK ZLÍŇÁKA
(Ne)oficální blog reportérů Zlínského deníku o dění v regionu i mimo něj.