VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Zlíně otevřeli nové kulturní centrum

Zlín /VIDEO, FOTOGALERIE/ – Své nové dílo představuje veřejnosti architektka Eva Jiřičná, zlínská rodačka světového formátu. Po sedmi letech se prvně otevřelo Kongresové centrum ve Zlíně.

29.9.2010
SDÍLEJ:

Kongresové centrum ve Zlíně.Foto: DENÍK / Matej Slávik

Autorka se při jeho projektování inspirovala především v přírodě. Například nevzhlednou techniku na střeše zakryla nosníky, které připomínají mořského živočicha zvaného diatom.

„Svému dítku bych popřála, aby bylo jako olympijská pochodeň, která bude vždy funkční a nikdy nezhasne. Aby pokaždé přišli správní lidé, kteří běží rychleji a rychleji, a kteří se na stavbě nějak pozitivně podepíší. Pokud bude pochodeň hořet, běžci stále poběží a ještě to způsobí lidem radost. To bude zadostiučinění i pro mě samotnou,“ sdělila Jiřičná, která je mimo jiné autorkou autobusového nádraží Canada Water Bus Station v Londýně, interiéru pražského Tančícího domu nebo také bytu pro Karla Schwarzenberga.

Ač má jednoho syna, jako matka Kongresového centra si připadá také zlínská primátorka Irena Ondrová. Z dokončení kulturně-společenského centra a zázemí pro filharmoniky má nesmírnou radost.

„Jsem ráda, že jsme z projektu necouvli. Sedmiletá cesta byla chvílemi hodně divoká. Myslím, že i někteří mí kolegové čekali, že mě to unaví a vzdám to. Nyní mám pocit obrovské úlevy. Věřím, že se zvýší návštěvnost na akcích. Osobně se těším třeba na první ples, který v novém objektu bude,“ uvedla Ondrová.

Zřejmě nejvíce je potěšena dostavěním Kongresového centra Filharmonie Bohuslava Martinů. Hudebníci už se nebudou muset převlékat na chodbě nebo dokonce na toaletách. V novém zázemí totiž nebudou mít k dispozici pouze tři malé šatny, ale osm. Kromě nich tři zkušebny. další šatnu pro hostující umělce, nahrávací studio i nejmodernější ozvučovací techniku.

„Filharmonie působí ve stávajících prostorách v Domě umění neuvěřitelných šestapadesát let. Tíží nás mimo jiné sloupový sál, z mnoha míst není vůbec vidět na pódium. Zcela zásadní je i kvalitní akustika a možnosti natáčení hudby. V České republice moc prostor pro kvalitní natáčení není, obzvlášť na Moravě,“ zmínil ředitel filharmonie Josef Němý.

#nahled|https://g.denik.cz/55/3a/kongresove_centrum_kuc_290910_07_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/55/3a/kongresove_centrum_kuc_290910_07.jpg|Kongresové centrum ve Zlíně.#

Kulturní centrum na místě bývalých Masarykových škol tvoří nyní ucelený komplex s Univerzitním centrem, které bylo otevřeno v loňském roce. Na starosti jej má zatím sedm lidí zaměstnaných pod speciálně zřízeným odborem radnice.

„Zbytek lidí budeme najímat podle potřeby. Filharmonie začne pravidelně koncertovat v Kongresovém centru od nového roku. Kromě ní máme už naplánované například nejrůznější obchodní akce. Myslím, že zájem o prostory je zatím slušný. Ale musíme vejít ještě více ve známost a oslovit co nejvíce subjektů, aby si u nás najímali služby,“ zdůraznil vedoucí centra Karel Adamík.

Nápaditá budova v krajském městě se skládá ze dvou samostatných objektů. Prvním je prosklená vstupní část se šatnami, pokladnami, informačním střediskem a restaurací a terasou v prvním patře. Druhou část tvoří dva víceúčelové sály s akustickými podklady a podhledy. Kolem hlavního sálu pro 850 osob jsou obslužné prostory, kde jsou ladírny, zkušebny, administrativní a sociální zařízení. Pod střechou je nahrávací studio.

#nahled|https://g.denik.cz/55/3a/kongresove_centrum_kuc_290910_11_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/55/3a/kongresove_centrum_kuc_290910_11.jpg|Kongresové centrum ve Zlíně.#

Celému průběhu stavby šéfoval Marcel Smelík ze společnosti PSG International. Nebyla to jeho největší stavba, předčila ji tramvajová trať v Praze směrem na Barandov. Ale jak sám říká, jistě nejzajímavější.

„Náročná byla zejména spolupráce s architektkou. Představa projektanta se vyvíjí. Takže každou kliku, podlahu i akustický doplněk jsme museli předem vyvzorkovat a nechat schválit. Nebylo také jednoduché pracovat s atypickými tvary železobetonu. Elipsa se betonuje hůře než obdélníkový nebo čtvercový objekt,“ poznamenal Smelík.

Luxfery, které částečně Kongresové centrum obklopují a jsou některými Zlíňany speciálně kritizovány, tvoří podle něj jednak architektonický doplněk a potom také část protihlukové ochrany objektu. „Stály řádově miliony,“ dodal stavbyvedoucí.

Na stavbu použili dělníci tři a půl tisíce metrů krychlových betonu, více než pět set tun betonářské výstuže, dvacet tisíc metrů čtverečních bednění, téměř tři sta tun konstrukční oceli, desítky kilometrů kabelů pro rozvody elektřiny a audio a video techniky, třináct tisíc skleněných tvárnic a dva tisíce různých typů svítidel.

#nahled|https://g.denik.cz/55/3a/kongresove_centrum_kuc_290910_04_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/55/3a/kongresove_centrum_kuc_290910_04.jpg|Kongresové centrum ve Zlíně.#

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Aktuální témata Zlínského deníku:

DOPRAVNÍ SERVIS
Veškeré informace týkající se osobní i veřejné dopravy a cyklostezek v regionu.

KOMUNÁLNÍ VOLBY 2010
Vše ohledně voleb, které proběhnou ve dnech 15. a 16. října 2010.

MÁME RÁDI KACHNY
Nepravidelná rubrika pravidelně plná neuvěřitelných zpráv.

DENÍK ZLÍŇÁKA
(Ne)oficální blog reportérů Zlínského deníku o dění v regionu i mimo něj.

Autor: Marie Šidlová

29.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 15 660 Kč

Asistenti učitelů Asistent/ka pedagoga. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15660 kč, mzda max. 22050 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ASISTENT/KA PEDAGOGA, POŽADUJEME: odborná kvalifikace dle § 20 zákona č. 563/2004 Sb. - pedagogický pracovník., NÁPLŇ PRÁCE: pomoc žákům se speciálními vzdělávacími potřebami při výuce a při přípravě na výuku, pomoc pedagogickým pracovníkům školy při výchovně vzdělávací činnosti., NABÍZÍME: odměňování dle NV č. 341/2017 Sb., příloha č. 5, platová třída 7, možnost prodloužení doby určité., PRVNÍ KONTAKT: nabídky se životopisem zasílat na adresu: dtretinova@sklarskaskola.cz do 31.7.2018. Pracoviště: Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská valašské meziříčí, Sklářská, č.p. 603, 757 01 Valašské Meziříčí 1. Informace: Dana Třetinová, .

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 18 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KUCHAŘ/KA, Požadujeme: flexibilitu, příjemné vystupování, Nabízíme: stravné, možnost ubytování, možnost práce na zkrácený úvazek, První kontakt: p. Likavčan Slavomír, telefonicky na čísle 571410170 nebo osobně na pracovišti v pracovní dny od 9 do 11 hodin , ov. email 11.7.2018. Pracoviště: Jiří vychopeň 01, Horní náměstí, č.p. 29, 755 01 Vsetín 1. Informace: Slavomír Likavčan, +420 571 410 170.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 120 Kč

Farmáři samozásobitelé ve smíšeném hospodářství Opraváři zemědělských strojů - traktoristé/hospodáři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 120 kč, mzda max. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: ŘP T + praxe s prací se zemědělskými stroji pro sklizeň píce /sekačka, obraceč, skulovač, lis, čelní nakladač, vlek, mulčovač/. Zemědělské zkušenosti: sklizeň píce, údržba pastvin a luk. Zootechnické zkušenosti s malými přežvýkavci, popř. koňmi. Řemeslnické schopnosti - údržba areálu a nemovitostí. Zájem spolupodílet se na chodu malé zemědělské farmy., Náplň práce: Polní práce se zemědělskou technikou, údržba a opravy zemědělské techniky, údržba nemovitostí farmy, pastevních areálů, hrazení pro zvířata. Asistence při zootechnických úkonech., Nabízíme: různorodost úkolů, možnost osobního růstu s přibývajícími zodpovědnostmi na chodu farmy, samostatnost v plnění úkolů, pružná pracovní doba, možnost nezávislého ubytování s možností ustájení. Možnost prodloužení doby určité. Vhodné i pro studenty a důchodce., První kontakt: e-mailem, telefonicky od 8-16 hodin.. Pracoviště: Zerlina s.r.o. 01, Hážovice, č.p. 2070, 756 61 Rožnov pod Radhoštěm 1. Informace: Christina Herman, +420 728 432 827.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 18 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka - pomocný do minutkové kuchyně. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KUCHAŘ/KA - pomocný do minutkové kuchyně, Nástup možný ihned., POŽADUJEME: praxe v oboru podmínkou, aktivní pracovní nasazení, zájem o obor a snaha naučit se novým věcem., NABÍZÍME: příjemný pracovní kolektiv, zaměstnanecké benefity - volný vstup do fitness, zvýhodněné zaměstnanecké stravování, vhodné pro absolventy oboru kuchař, nabízíme zaučení a získání profesních zkušeností v oboru., PRVNÍ KONTAKT: telefonicky na čísle 571 613 830, osobně nebo zasílejte životopisy na e-mail: recepce@hotel-abacie.cz, ov. 13.7.. Pracoviště: Hotel abácie s.r.o., U Abácie, č.p. 491, 757 01 Valašské Meziříčí 1. Informace: Lenka Posádová, +420 571 613 830.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Francouzi se radují z vítězství na MS.
8

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

Soutěž v pojídání gulášů na valašskomeziříčském Gulášfestu v pátek 13. července 2018 ovládl třiačtyřicetiletý Jaroslav Němec z Bystré u Poličky. Necelé čtyři porce bezlepkového vepřového guláše a stejný počet krajíců chleba spořádal během pěti minut.
12

Gulášový král by snědl více, ale časový limit byl šibeniční

Zlínský kraj na sletu reprezentovalo 750 cvičenců

/FOTOGALERIE/ Necelá tisícovka cvičenců a jejich doprovodu reprezentovala začátkem července náš Zlínský kraj na 16. Všesokolském sletu v Praze.

Co s pohozenou jehlou? Nejlépe vyhodit ji sám

Nepříjemnou situaci nález pohozené injekční jehly v trávě nedaleko bytovek v části Halenkova Kuželky řešil před nedávnem místní obyvatel Antonín Mareček. Jehlu objevil jeho syn. Podle tloušťky odhadl, že nebyla narkomana, přesto jej nález rozzlobil.

Světová elita pozvedne trofeje z Valašska

Kdo ze světové elity ovládne srpnovou Grand Prix České republiky silničních motocyklů v Brně, můžeme zatím jen tipovat. Jisté je, že trofeje pro jezdce na pódiových místech a vítěze Poháru konstruktérů se zrodily v ateliérové huti uměleckoprůmyslové školy sklářské ve Valašském Meziříčí.

Manželé Hulíkovi jsou „smaragdoví“

Pětapadesát let manželského života, označovaných také jako smaragdová svatba, včera oslavili Annemarie a Hynek Hulíkovi z Valašského Meziříčí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT