Propadlá střecha haly a další hromady sutin a harampádí jim vytvořily ideální podmínky pro úkryt figurantů, které poté jejich speciálně cvičení psi vyhledávali. „V českých podmínkách se zpravidla cvičí psi ve dvou oblastech. Jednou je právě hledání osob v sutinách, druhou pak takzvané plošné vyhledávání ve volném terénu,“ přiblížil záchranář Radim Janča z Rožnova pod Radhoštěm, který je členem Brněnské brigády kynologů záchranářů.

Pravidelný trénink je podle něj pro psy nezbytný. „Kvalitním tréninkem je možné vycvičit záchranářského psa na vrcholové úrovni za tři roky. Pak už si mohou troufnout na různé soutěže. Existuje i možnost přihlásit se na atesty ministerstva vnitra nebo i na mezinárodní atesty v Rakousku,“ uvedl Radim Janča.

Výhodou záchranářské kynologie je podle něj to, že ji může dělat pes jakékoliv rasy. „Jen musí mít chuť hledat. Pro psy je to něco jako hra. Trénuje se tak, že člověk – figurant, má pro psa nějakou odměnu. Tou může být třeba přetahování o hračku po úspěšném nalezení,“ vylíčil Radim Janča.

Nalezení hledaného oznamuje pes takzvaným vyštěkáním. Neměl by přitom štěkat na osoby, které se hýbou. „Protože i v reálu se zpravidla hledají lidi, kteří jsou vyčerpaní, sedí nebo leží,“ řekl záchranář.

Podle jeho slovu jsou v podstatě všichni kynologové záchranáři dobrovolníci. „Mrzí mě proto, že s námi více nespolupracuje třeba policie. Mnohdy možná ani nevědí, že tato možnost existuje. My jim přitom nechceme fušovat do řemesla. Ale je škoda nevyužít psů, kteří jsou na vyhledávání osob speciálně vycvičení,“ řekl Radim Janča.

Ze Zlína přijel do Valašských Příkazů také Petr Fojtík, který je v současné době v pozici takzvaného čekatele na přijetí do Jihomoravské brigády kynologů záchranářů. „Když se přihlašujete do brigády, většinou je stanovená jakási ochranná lhůta, třeba rok. Je to proto, aby lidé co se vám věnují, nevěnovali svou píli zbytečně. Po roce vidí, jestli se snažíte, chodíte na tréninky, věnujete se psovi, nebo to byl jenom chvilkový rozmar,“ vysvětlil Petr Fojtík, co pozice čekatele znamená.

Záchranářské kynologii se věnuje již více než pět let. „Přivedla mne k tomu práce u armády. Dělal jsem psovoda u hlídkových psů. Poté jsem byl profesionální záchranář v Olomouckém kraji u 156. záchranného praporu. Odtud jsem později odešel, ale tomuto koníčku se věnuji dál,“ přiblížil Petr Fojtík.