Zajištění výuky pro děti ukrajinských uprchlíků přineslo zpočátku školám některé problémy, s nimiž se ale postupně vyrovnaly.

„Nyní situaci zvládáme,“ ujistil místostarosta pro školství Tomáš Pifka. Zdůraznil, že příchod ukrajinských dětí nijak neohrozil ani neohrozí školní a předškolní docházku českých dětí. „Kapacity našich škol jsou dostatečné,“ ubezpečil místostarosta. 

Koupaliště ve Valašském Meziříčí nabídne v nadcházející letní sezoně 2022 novinku: rekreační bazén se skluzavkou a tobogánem vybudovaný za 60 milionů korun.
Proměna koupaliště v Meziříčí finišuje, nabídne nový bazén, tobogán i vstup

PŘEDŠKOLÁKŮ JE MINIMUM, ŠKOLÁKŮ DESÍTKY

O umístění své ratolesti do některé ze vsetínských mateřinek projevili Ukrajinci zájem pouze v jednotkách případů. Ke konci dubna měli po jednom předškolákovi v MŠ Trávníky, MŠ Ohrada a MŠ Kobzáňova, do školky v místní části Luh chodily tři děti.

„Od počátku května už máme ukrajinské děti pouze dvě. Jedna rodina se vrátila zpět domů. Další dvě rodiny chtějí ve Vsetíně zůstat natrvalo. Rodiče jsou pohodoví, děti šikovné. Žádné problémy s nimi nemáme,“ uvedla ředitelka MŠ Luh Lenka Navrátilová.

V základních školách je ukrajinských dětí o poznání více: téměř sedm desítek. Na ZŠ Sychrov navíc funguje takzvaná adaptační skupina, kterou navštěvuje 25 dětí. Vyučuje se většinou v běžných třídách. Počet školáků se však může měnit.

„V polovině dubna jsme jich měli šestnáct, čtyři se však s rodiči již vrátili zpět domů,“ řekl ředitel ZŠ Trávníky Libor Slováček a dodal, že ti, kteří zůstali, jsou začlenění do kmenových tříd. Navíc mají možnost absolvovat dopolední intenzivní výuku češtiny, a to čtyři hodiny týdně.

V Mateřské škole 1. máje 846 v Rožnově pod Radhoštěm, která je detašovaným pracovištěm MŠ 1. máje 1153 otevřeli novou třídu pro ukrajinské děti. Navštěvuje ji patnáct předškoláků; duben 2022
Patnáct dětí z Ukrajiny si v rožnovské mateřince užívá zbrusu nové třídy

ČÁST DĚTÍ JE VE SPOJENÍ S UČITELI NA UKRAJINĚ

Adaptační skupinu na ZŠ Sychrov si vzala „pod křídla“ vsetínská firma Stín Kovo, které škola za symbolickou jednu korunu pronajala učební prostory. Z pětadvaceti dětí, které skupinu navštěvují, je deset předškolního věku.

„Firma zajistila ukrajinské vyučující pro většinu předmětů, my poskytujeme učitele češtiny a angličtiny. Ve výtvarné a tělesné výchově pak ukrajinské děti začleňujeme do běžných tříd,“ popsala ředitelka školy Pavla Planková. Dodala, že část výuky především starších dětí se stále děje distančním způsobem, kdy se spojí s vyučujícími na Ukrajině.

„Těší mne, že zařazení ukrajinských dětí do výuky funguje bez větších potíží a nijak neomezuje vzdělávání ostatních dětí. Věřím, že integrace uprchlíků, kteří u nás budou chtít zůstat, do běžného života ve městě bude také bez problémů,“ uzavřel místostarosta Vsetína Tomáš Pifka.