Právě čtení, luštění a řešení kvízů mozek trénují, udržují jej v dobré kondici. Měřit se bude ale i zásobení kyslíkem a krevní tlak. Vysoký krevní tlak (hypertenze) bývá častým důvodem bolestí hlavy. Akce je připravena u příležitosti Evropského dne mozku a Týdne mozku, který začíná právě v pondělí.

„Mozek, mícha, nervy. Tyto struktury řídí celý organismus, bez nich by člověk nebyl člověkem,“ připomenula primářka neurologického oddělení Blanka Rychlíková. K pacientům po mozkových příhodách či s bolestmi zad, stále častěji přicházejí i pacienti s různými neurotickými poruchami, které se psychosomatizují. „To znamená, že pacienti nezvládají celkovou situaci, což se projevuje v jejich somatických potížích. Po covidu přibylo i nádorových onemocnění,“ doplnila primářka.

Ledviny si ve čtvrtek 9. března 2023 přišlo do Vsetínské nemocnice otestovat šest desítek lidí.
Bezplatné vyšetření ledvin přilákalo do Vsetínské nemocnice šedesát zájemců

Jak se postupuje při léčbě bolestí hlavy? „Začíná se anamnézou pacienta, klinickým vyšetřením, podle výsledků a celkového zdravotního stavu se pak lékař rozhoduje o potřebě dalších morfologických vyšetření, jako je CT, EEG, případně magnetická rezonance, nebo vyšetření mozkomíšního moku,“ naznačuje Rychlíková.

Příčiny bolestí hlavy mohou být psychického rázu, ze stresu, ale mohou se objevovat v důsledku vysokého krevního tlaku, v rámci migrény, v rámci cévního onemocnění mozku - prasknutí cévky nebo naopak ucpávání mozkových tepen, bolest hlavy bývá jedním z hlavních příznaků i probíhající neuroinfekce – zánětu mozku a mozkových plen. Bolesti hlavy mohou být i vertebrogenního původu při potížích s krční páteří.

Očkování vakcínou Comirnaty v Očkovacím centru v Nemocnici AGEL ve Valašském Meziříčí.
Očkovací centrum v Meziříčí po dvou letech končí. Vakcínu dostalo 80 tisíc lidí

Přibývá i pacientů s demencí, jak si vlastně udržet mozek v dobré kondici? „Udržovat zdravý životní styl, nekouřit, omezit požívání alkoholických nápojů a hlavně je důležité mozek trénovat. Buď různými kvízy, křížovkami i učení se básniček, opakování si to, to posiluje paměť. Tím se omezuje riziko rozvoje demence. Jsou i studie, ze kterých vyplývá, že pravidelná denní chůze zhruba pět kilometrů významnou měrou také snižuje riziko demence,“ dodala primářka.