Jak jste přišli na nápad založit novou službu a jak dlouho už fungujete?
Chtěli jsme navázat na službu, která u nás doposud byla jen pro rodiny s postiženými dětmi. Jenže handicapovaní potřebují pomoc i v dospělosti. Někdy nám také volávaly manželky, že je jejich muž po úrazu. Potřebovaly zapůjčit pomůcky nebo zajistit přepravu. Zúčastnili jsme se proto výzvy Nadace Partnerství, kterou jsme vyhráli. Na dva roky jsme získali grant z Programu švýcarsko-české spolupráce. Fungujeme od letošního dubna.
Kdo se na vás může obrátit o pomoc a kolik rodin službu využívá?
Jsme otevření všem, kdo pečují o postižené osoby. Většina našich klientů žije v bývalém okrese Vsetín, několik jich je také z okresu Zlín. Aktivně pomoc využívá třicet rodin, jednorázově dalších padesát. Pořádáme pro ně i různá setkávání. Ta jsou často lepší než rady psychologů, protože mají tito lidé podobné problémy. Mohou si vzájemně vyměňovat zkušenosti s řešením různých situací.
Co mohou lidé díky projektu využít?
Nabízíme čtyři základní služby. První z nich je podpora pečujících rodin. Jednou měsíčně přijíždí psycholožka Kateřina Jičínská a zdarma poskytuje skupinové sezení. To je po domluvě možné i pro jednotlivce. Terénní pracovníci přímo v rodinách poskytují odborné poradenství. Dále provozujeme půjčovnu pomůcek. Pokud je některá rodina sportovně založená, může pro svého svěřence zapůjčit speciální sportovní vozík. Poslední je asistentovaná doprava, která je spolu s půjčovnou placená.
Máte nějaký plán, jak projekt po vypršení grantu financovat?
To musíme teprve vymyslet za pochodu. Počítáme ale s tím, že například doprava bude výdělečná. Spoléháme také na naše sponzory. Podporují nás velké firmy, ale i ty malé a soukromé osoby.
Kde vás lidé najdou?
Sídlíme v budově Základní školy Sychrov ve Vsetíně v druhém patře. Máme tam zajištěný bezbariérový vstup.