Atmosféru prvních květnových dnů konce druhé světové války dokonale navodili členové klubů vojenské historie sdružených pod čtvrtý prapor úderný. Do Vsetína přišli po trase, kudy postupovala před dvaasedmdesáti lety Brigáda prvního Československého armádního sboru v SSSR pod vedením generála Karla Klapálka.

Nadšenci z vojenských klubů absolvují tuto časově náročnou akci od 1. do 7. května.

„V pondělí jsme vyrazili od Povážského podhradí přesně z místa, kde armádní sbor postavil pontonový most. Pěším pochodem jsme přešli Javorníky přes Horní a Dolní Marikovou a Portáš na Papajské sedlo. To je místo, kudy se sbor dostal 2. května 1945 na území Moravy," popsal cestu Milan Kopecký, který je náčelníkem štábu jednotky, jež navazuje na bojový odkaz čtvrtého úderného praporu třetí Československé samostatné brigády.

Ta v době války bojovala hlavně u Velkých Karlovic.

Kluby vojenské historie předvedly historickou techniku na Horním městě. Programu se zúčastnily hlavně děti z mateřských a základních škol. Poté se kolona vozů i s vojáky přesunula na náměstí Svobody, kde se uskutečnil pietní akt.

Vedení města, zástupci svazu bojovníků za svobodu, přímý účastník osvobozování pan Zdeněk Jandora a žáci základních škol si připomněli události konce druhé světové války u památníku Osvobození.

Přítomní si mohli popovídat s členy klubů vojenské historie a prohlédnout si historickou techniku na parkovišti před gymnáziem. Čtvrtý úderný prapor brigády vyrazí dnes na další cestu po stopách vojáků osvoboditelů.

„Pěším pochodem pokračujeme do Hošťálkové. Dorazíme do Lukova a v sobotu do Hulína. V noci ze 6. na 7. května dorazíme do hanácké obce Břest, kde proběhl nejkrutější boj čs. armádního sboru na území Moravy," informoval náčelník štábu Milan Kopecký.

Doplnil, že se z větší části pohybují tak, jak vojáci před dvaasedmdesáti lety.

Několikadenní akce nadšenců z klubů vojenské historie, která skončí v neděli, se zúčastní šedesát vojáků z Čech, Vysočiny, Moravy, Hané i z Velkých Karlovic a Zlína.

Slováci přijeli z klubů od Dubnice až po Košice. Během osmi dní cesty, kterou absolvovali osvoboditelé před dvaasedmdesáti lety, urazí 140 kilometrů.