Obě varianty však představují náklady kolem osmi milionů korun. Mluví se také o stavbě hotelu pro zvířata.

Vyhozené peníze. Dvěma slovy ohodnotil investici Pavel Mladý ze Vsetína.

„Ne že bych neměl rád zvířata, ale aspoň část z tak vysoké částky by šla použít jinak. Nevím sice, v jakém stavu útulek je. Přesto si myslím, že taková investice není naprosto nezbytná,“ míní Mladý.

Zcela opačného názoru je Vsetíňanka Zuzana Pařenicová.

„Stávající útulek je nevyhovující, zastaralý. Chybí zázemí pro nemocná zvířata. Neumím si představit, že by tam třeba rodila fenka. Chtělo by to postavit úplně nový,“ zhodnotila Pařenicová s tím, že ví o navrhovaných lokalitách.

Mezi ně patří místo na Žebračce nebo v Semetíně u arboreta.

„V Semetíně se mi to nezdá jako dobrý nápad. Je to blízko rodinných domů. Chtělo by to dál od výstavby,“ doplnila Zuzana Pařenicová.

Současný stav útulku je neutěšený.

„Nejvíce bojujeme s místem. Nutně potřebujeme infekční místnost pro kočky, nemáme kam dávat štěňata a krmivo skladuju u sebe v kanceláři,“ posteskl si vedoucí útulku Jakub Hába s tím, že v kanceláři měl umístěného i nalezeného hada.

Výrazným nedostatkem je také absence zázemí pro zaměstnance.

„Nemáme tu ani záchod. Chybí umývárna. Pracujeme se zvířaty, která mají plísně. Když se pak nemůžete ani umýt, je to špatně,“ zlobila se Monika Trtíková, která pracuje v útulku jako dobrovolnice.

Místo pro zvířata si prohlédli členové komise životního prostředí.

„Doporučujeme radním, aby útulek osobně navštívili, seznámili se s jeho stavem a provozem a zařadili stavbu nového útulku společně s hotelem pro zvířata do plánu investic města,“ uvedla předsedkyně komise Renata Tvrdoňová.

Hotel pro zvířata i případné zázemí pro výcvik psů jsou výdělečné.

„Uvažujeme o stavbě hotelu, který je v současné době velký byznys. Tato služba by pomohla pokrýt náklady na provoz útulku,“ potvrdil místostarosta Vsetína Tomáš Pifka.

Technické služby, které útulek provozují, už mají zpracovanou studii rekonstrukce staré kotelny ve svém areálu na útulek a hotel pro zvířata.

„Bude na zvážení vedení města, zda se vydá cestou rekonstrukce, či stavby útulku v nové lokalitě,“ řekl Pifka a dodal, že obě varianty jsou finančně velmi náročné.

Náklady ve výši osmi milionů chtějí radní částečně pokrýt z dotací.

„Na tuto oblast však zatím mnoho dotačních titulů není. Proto zvažujeme i možnost vyhlásit na stavbu nového útulku veřejnou sbírku,“ doplnil Pifka.

Nový útulek má splňovat všechna kritéria.

Chybět nebude zázemí pro zaměstnance ani vytápěné kotce pro malá plemena a zraněná zvířata, která v zimních měsících potřebují teplo.

Počítá se s příjmovou a hospitalizační místností pro kočky, skladem krmiv či s mycím boxem a ošetřovnou.

Podle zákona se město musí o volně pobíhající zvířata v ulicích postarat.

Odchyt je na strážnících městské policie.

„Ročně zde umístí na dvě stovky zvířat. Většinou zatoulané či poraněné psy a kočky. Měli tu však v opatrování i koně, prase, ovce nebo vydru,“ vypočítal místostarosta Vsetína Tomáš Pifka s tím, že roční provoz útulku přijde město na 1,3 milionu korun.

Městský útulek poskytuje péči opuštěným a zraněným zvířatům.

Byl založený v roce 1994, tehdy bylo jeho součástí dvanáct kotců, stará obytná buňka a oplocení. V současné době je v útulku k dispozici dvaadvacet kotců pro psy a dvě místnosti pro umístění asi dvaceti koček.

Za celou dobu fungování útulku se do něj nijak zvlášť neinvestovalo, opravy dělali pouze formou údržby samotní pracovníci útulku.