Z plochy Dolního náměstí totiž pravděpodobně během několika dní zmizí dva několik let usychající jehličnany. Jeden z nich přitom až doposud sloužil ve městě právě jako vánoční strom.

„Stromy, které hodláme skácet, jsou nemocné, usychají a ani pěkně nevypadají," zdůvodnil záměr radnice vsetínský místostarosta Tomáš Pifka.

Nechat skácet stromy na vsetínském Dolním náměstí je městský úřad připraven v nejbližších dnech. „Oba, pokud k jejich skácení skutečně dojde, nahradíme na jaře novými, necelé tři metry vysokými jehličnany. Porostou tady pro další generace. Věřím, že vánočního využití se jim po čase také dostane," poznamenal radní.

Vánoční výzdoba láká lidi do ulic

Všechno je ale odvislé od počasí. „Pokud bude mrznout, nepustíme se do toho. Zdobením zbylého stromu bychom jej mohli s ohledem na křehkost větví v době mrazu poškodit. Stromy pak pokácíme v jinou vhodnou dobu," dodal vsetínský místostarosta Tomáš Pifka.

Vánočními ozdobami se za pár dní rozzáří ulice všech valašských měst, ale také vesnic. Osvětlit ulice také něčím jiným, než jsou jen pouliční lampy, je totiž podle většiny obyvatel pěkná tradice.

Lidé se na vánoční zkrášlení ulic těší i přesto, že radnice žádnou převratnou novinku ve výzdobě veřejných prostranství nepřipravují. „K období adventu a vánočních a novoročních svátků odpovídající výzdoba, i ta světelná, neodmyslitelně patří," vyjádřil se Jiří Jančálek z Valašského Meziříčí.

Častější procházky

Slavnostně osvětlené ulice lákají především obyvatele měst také k častějším procházkám. „Hlavně o víkendech si vánoční výzdobu spolu s dcerkou vždycky užíváme," pověděla Vsetíňanka Pavla Sichová. Mnohým vánočně nasvícené ulice zpříjemňují rovněž cestu do práce. „Člověk alespoň nemusí chodit potmě. Také nálada je úplně jiná," svěřil se Rožnovan Václav Opletal.