Mezi návštěvníky byli například studenti Střední zdravotnické školy ve Vsetíně. „Vzali jsme sem všechny naše čtvrté ročníky. Součástí prohlídky je totiž odborná přednáška, tak jsme toho využili," prozradila učitelka Jana Kalčáková.
Studenti návštěvu přivítali, jako příjemné zpestření. „Část informací jsme už věděli z vyučování nebo ze stáží, které tady v nemocnici pravidelně máme. Prohlídka s výkladem ale byly hodně zajímavé," zhodnotila studentka Jitka Koutná.
Funkci ledvin zájemcům objasnil lékařský personál během prezentace. Návštěvníci se například dozvěděli, že ledviny pomocí filtrování krve z těla odstraňují odpadní látky. Každý den očistí sto osmdesát litrů. Všechnu krev tedy přefiltrují až padesátkrát za den.
Pokud přestanou fungovat, začnou se v těle hromadit toxické látky. Jestliže není jejich selhání včas rozpoznáno, může následovat i smrt.
V současné době existují tři možnosti, jak tento stav léčit.
Jedním z řešení je hemodialýza. Jak funguje návštěvníkům představila názorná ukázka. Živého pacienta, kterému by byla dialýza prováděna, však nahradila láhev s vodou a červeným barvivem. „Do těla zavedeme dvě jehly. První odvádí krev do přístroje. Tam dojde k jejímu vyčištění. Následně projde kontrolkou, která hlídá tvorbu vzduchových bublin a poté vychází druhou jehlou zpátky do těla," vysvětlila staniční sestra Radomíra Obrová.
Vedoucí lékař střediska Mojmír Lanžhotský upozornil, že nejvhodnější je umístit jehly dále od sebe. „Jinak se může stát, že v přístroji bude cirkulovat krev, která už byla očištěná," uvedl Lanžhotský.
Další možností je takzvaná peritoneální dialýza. „Někdy se jí také říká břišní. Hlavní rozdíl je v tom, že si ji pacienti dělají sami doma. Trvá také podstatně kratší dobu, zhruba půl hodiny," prozradil Lanžhotský.
Do břicha si zavedou dialyzační roztok a po určité době ho pak vypustí. „Důležité je hlídat, zda množství napuštěné tekutiny odpovídá i té vypuštěné. V případě nesrovnalostí je nutné další vyšetření," dodal vedoucí lékař.
V hemodialyzačním středisku loni provedli více než sedm a půl tisíce dialýz. „Staráme se o čtyřiasedmdesát pacientů, kteří pravidelné čištění krve podstupují dvakrát až třikrát do týdne. Jezdí k nám pacienti z celého regionu i z valašskokloboucka," upozornila mluvčí nemocnice Lenka Plačková.
Poslední možností léčby je transplantace ledvin.