Také chirurgové ve Vsetínské nemocnici mají s operacemi štítné žlázy a také příštítných tělísek bohaté zkušenosti.

„Ročně operujeme šedesát pacientů s jejich onemocněním,“ říká primář chirurgického oddělení Vsetínské nemocnice Radim Slováček.

Pacienty k operacím do Vsetína posílá pět endokrinologů z celého regionu.

„Pacienti jsou indikováni pro nezhoubné onemocnění žlázy, to znamená záněty, uzlové přestavby, hyperfunkce, nebo pro maligní onemocnění, karcinom štítné žlázy,“ upřesňuje primář.

Nejčastěji se podle něj jedná o odstranění jednoho ze dvou laloků štítné žlázy – hemityroidektomie, nebo o odstranění celé štítné žlázy, totální tyreoidektomie.

Cyklisté jsou připravení vyrazit na nově otevřený úsek cyklostezky mezi Poličnou a Brankami na Valašskomeziříčsku; pátek 29. května 2020
Vyhrazeno cyklistům a chodcům! Cesta mezi Brankami a Poličnou patří jen jim

„Méně časté jsou výkony pro hyperfunkci příštítných tělísek způsobující osteoporózu, zde provádíme odstranění tohoto tělíska,“ dodává Radim Slováček.

Vsetínští chirurgové mají pro uvedené operace veškeré potřebné vybavení, využívají i gama sondu.

„Standardně používáme při zákrocích bezdrátové harmonické skalpely pro šetrné operování a exaktní zástavu krvácení. Pro vyhledávání příštítných tělísek využíváme gama sondu k identifikaci izotopem označených struktur,“ potvrzuje primář chirurgického oddělení.

Při operacích spolupracují také s laboratoří patologické anatomie Vsetínské nemocnice

„Často využíváme takzvané peroperační histologické vyšetření, kdy histopatolog může už během operace určit, zda se jedná o zhoubný nádor, a my můžeme uzpůsobit rozsah výkonu během této jedné operace. Jinak bychom potřebovali dva zákroky,“ vysvětluje Slováček.

Onemocnění štítné žlázy patří k jedněm z nejčastějších, v České republice sníženou funkcí trpí 525 tisíc lidí, zvýšenou pak na 105 tisíc, až 40 procent žen nad padesát let má uzly. Obecně platí, že problémy se štítnou žlázou mají osmkrát častěji ženy než muži.