Ve volbách vítězná KDU-ČSL, která obsadí v zastupitelstvu šest křesel, už oslovila ČSSD a hnutí ANO. Tedy strany, které ve volbách skončily na druhém a třetím místě, obě se ziskem tří mandátů. Koaliční spojení těchto tří stran by přineslo většinu dvanácti hlasů v zastupitelstvu, které má 21 členů. Lídr lidovců Jiří Čunek takové spojení nevyloučil. Hned po volbách také uvedl, že bude usilovat o křeslo starosty města.

Lídr sociálních demokratů Dalibor Sedláček je příznivcem široké spolupráce v zastupitelstvu. „Domníváme se, že Vsetín by měla vést širší koalice stran," potvrdil v pondělí Valašskému deníku. První informativní kolečko schůzek už má ČSSD za sebou. Podle Sedláčka jsou sociální demokraté schopní domluvit se s většinou politických stran. „Co se výsledků voleb týče, očekávali jsme obhajobu čtyř mandátů. I se třemi jsme ale relativně spokojeni. Stejně jako s druhým místem ve volbách, což se nám ve Vsetíně podařilo poprvé," doplnil Dalibor Sedláček.

Spokojení jsou v hnutí ANO. „Dopadli jsme lépe, než klasické strany. Myslím, že občané chtěli změnu," řekl lídr hnutí ve Vsetíně Jaromír Kudlík. První vyjednávání o koalici absolvovalo ANO v pondělí, jednat budou jeho zástupci i v úterý.

Případný vznik trojkoalice KDU-ČSL, ČSSD a ANO, by ve Vsetíně mohlo vést k zajímavé situaci. A sice, že by do křesla starosty mohl usednout Jiří Čunek a jedním z místostarostů by se mohl stát Jaromír Kudlík. Takovou kombinaci už Vsetín zažil. „Možné je všechno," komentoval tuto variantu Jaromír Kudlík.

Velkou radost nemá z výsledku voleb ve Vsetíně ODS, která zřejmě přijde o vedoucí roli na radnici. „Z našeho pohledu to není nejlepší výsledek," netajila současná starostka města za ODS Iveta Táborská. Podle ní se ukázalo, že i komunální volby jsou o stranách, nejen o osobnostech. „A myslím si, že tyto volby nebyly jen o ohodnocení práce, ale také o populismu," řekla Iveta Táborská. Co je tím myšleno, lze podle ní vyčíst z předvolebních plakátů, kde o potřebě změn mluví i lidé, kteří už dlouhá léta v zastupitelstvu působí.

Nicméně i ODS už se setkala téměř se všemi stranami na prvních informativních schůzkách. „Zatím hledáme spolupráci na bázi volebních programů. Je předčasné mluvit o konkrétních lidech a postech," dodala Iveta Táborská.

Překvapením voleb je Koalice pro otevřený Vsetín, která hned při první účasti získala tři zastupitelská křesla. „Vypovídá to o ocenění toho, co naši kandidáti pro Vsetín doposud udělali. A také o chuti voličů, dát příležitost novým nápadům. Svoji roli jistě sehrála i volební kampaň, ze které máme velmi dobrý pocit," myslí si lídr Koalice Michal Berg. Připustil ale, že Koalice pro otevřený Vsetín, která vznikla spojením Strany zelených, Pirátské strany a Vsetínského fóra, alespoň ve dvě zastupitelská křesla doufala.

Sdružení už se rovněž zapojilo do kolotoče povolebních jednání. „Když nepočítám víceméně zdvořilostní telefonát pana Vejpustka z KSČM, tak jsme byli v kontaktu s ČSSD a ODS. NA středu nás na schůzku pozvala KDU-ČSL," prozradil Michal Berg. Podle něj je Koalice pro otevřený Vsetín ochotná jednat se všemi stranami v zastupitelstvu a vyslechnout si jejich představy o fungování města. A podle toho se rozhodnout. Zásadní je podle Berga najít takové řešení, které umožní prosadit volební program. „Mnoho z našich priorit, například v oblasti otevřenosti, je možné dosáhnout i z opozice. Ve vedení města tedy nemusíme být za každou cenu," řekl Michal Berg.

Další novou tváří v zastupitelstvu bude Tomáš Pifka. Z kandidátky sdružení Starostové a nezávislí se do zastupitelstva dostal jako jediný z prvního místa. Volby ve Vsetíně podle něj přinesly několik zajímavostí. „První je určitě nízká volební účast, druhou pak úspěch nových uskupení. A pro nás samotné trošku zklamání, protože jsme očekávali, že k současnému jednomu mandátu ještě jeden přidáme," zhodnotil Tomáš Pifka.

Také on už má první kolečko vyjednávání o koalici za sebou. Včera se sešel se zástupci KDU-ČSL, ČSSD i ODS. „Nebráníme se spolupráci napříč politickým spektrem, jen s komunisty nemůžeme spolupracovat. Jak z přesvědčení, tak nám to přikazuje etický kodex našeho sdružení," dodal Tomáš Pifka.

KSČM ve Vsetíně zatím také skutečně nikdo neoslovil. Volební lídr strany Zdeněk Vejpustek nicméně ocenil, že se komunistické straně podařilo uhájit v zastupitelstvu dosavadní dva mandáty. „Jsem rád, že lidé ocenili, co jsme pro ně doposud dělali," řekl Vejpustek. Dělat závěry co se koaličního jednání, je podle něj předčasné. „Necháme se překvapit. Zatím je brzy. Doufám jen, že se ostatní strany nezachovají jako posledně, kdy nás vyšachovaly ze všech komisí na radnici," poznamenal Zdeněk Vejpustek.