Vnímá ale, že především na sídlištích je nutno provozní dobu omezit. „Desátá hodina večer je pro zavíračku ve vybraných lokalitách rozumná doba. Delší otevírací doba by mohla v sídlištích přinášet problémy," doplnil Radek Šiška.

Ve Vsetíně mohou restauratéři využít na provoz takzvané zahrádky sedmdesát čtyři míst. „Ne všechna jsou ale využívána," poznamenal Jiří Žůrek ze vsetínské radnice.

Na povolených místech je v současnosti v provozu dvacet osm zahrádek, kde je ve Vsetíně jejich otevírací doba časově omezena. „Otevřeno tu může být maximálně do dvaadvaceti hodin," dodal úředník.

Zejména v sídlištích mají ale po desáté hodině večer strážníci takřka pravidelnou pohotovost. Zklidňují hlučné hosty. „Nejčastěji zjednáváme pořádek domluvou," potvrdil ředitel městské policie ve Vsetíně Nikolaj Martinák.

Dvě zóny

S ohledem na problémy s dodržováním nočního klidu určili vsetínští radní v tržním řádu města dvě zóny.

První tvoří především sídliště. V nich je provozní doba časově omezena. Na ostatních místech regulace otevírací doby není. Jedná se především o restaurace se zahrádkami v centru města a jeho blízkém okolí.

Regulace podle Nikolaje Martináka umožní strážníkům lépe řešit stížnosti na hluk ve městě. „Za porušení vyhlášky hrozí provozovateli pokuta až do výše dvou set tisíc korun," upozornil.

Provozovatelé restaurací s takovým nařízením problém nemají. „Pokud je zahrádka mezi paneláky, má platit noční klid. My jsme to tak dělali i bez vyhlášky. V deset večer zahrádku zavíráme," řekla zaměstnankyně Bowling Centra Gabriela Jiránková.

Podle ní není problém v dodržování nařízení jen na straně provozovatelů. „Je to o lidech. My hosty před desátou zkasírujeme. Stane se ale, že někteří v zahrádce zůstanou a hlučně se i přes naše upozornění baví dál," pokrčila rameny Gabriela Jiránková.

Podobně jako ve Vsetíně mají provozní řád upravený rovněž ve Valašském Meziříčí. „Restaurační zahrádky povolujeme jednotlivě. Vždy s omezením provozu do desáté hodiny večer. V současné době mají souhlas k provozu na pozemcích města čtyři," potvrdila mluvčí radnice Renata Votrubová.

Problémy s dodržováním nočního klidu nemají ani v Rožnově pod Radhoštěm. Ve městě evidují šest restauračních předzahrádek. „Informace o těch, které se nacházejí na soukromých pozemcích, ale nemáme," poznamenal mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross.