V Rožnově pod Radhoštěm se piknik uskuteční v městském parku u hudebního altánu od 10 hodin.

„Princip je jednoduchý, stačí si vzít deku, fairtradové a lokální potraviny a užít si společně strávené sobotní dopoledne v parku,“ uvedla mluvčí města Rožnov Petra Graclíková.

Rožnov se tak přidá k více než stovce míst, kde se ve stejný čas sejdou tisíce lidí, aby vyjádřily svůj zájem o pěstitele v Africe, Asii či Latinské Americe.

„Ti za svoje kakao, kávu nebo banány dostávají velmi málo zaplaceno a často navíc pracují v nedůstojných nebo dokonce nebezpečných podmínkách,“ připomíná Iveta Dorotíková, koordinátorka programů Zdravé město a Místní Agenda 21 na rožnovské radnici.

Železniční most na bývalé vlečce přes Bečvu ve Vsetíně prochází úpravami. Bude lépe využitelný pro chodce i cyklisty.
Železniční most na bývalé vlečce přes Bečvu po údržbě využijí pěší i cyklisté

Letošní jedenáctý ročník Férové snídaně se po dvou letech opět uskuteční pod širým nebem.

„Těším se na příjemnou atmosféru, kdy společně s přáteli posnídáme venku. Loni jsme kvůli covidovým omezením podnikli místo společné snídaně výlet s piknikem. Ale v roce 2019 se nás sešla více než stovka a já doufám, že na tradici navážeme a toto číslo překonáme,“ uvedla místostarostka Rožnova Kristýna Kosová.

Férově snídat se bude v sobotu 14. května také ve Vsetíně. Již dvanáctý piknik na podporu pěstitelů ve světě začne v 10 hodin na Dolním náměstí před Masarykovou veřejnou knihovnou.

„Vsetín patří mezi vůbec první Fairtradová města v České republice, proto se rádi k této události připojujeme. Účastníky čeká zajímavý program,“ informoval místostarosta Vsetína Tomáš Pifka.

Zopakoval jednoduchý princip snídaně – účastníci si přinesou fairtradové a lokální potraviny, například fairtradový čaj, kávu či džus, domácí koláč nebo bábovku upečenou z fairtradového kakaa a cukru. To vše mohou doplnit lokálními produkty, jako jsou pečivo, džem, vajíčka, mléko, sýry či zelenina od místního farmáře či farmářky.

„I letos chystáme Férovou kavárnu Lísky a doprovodný program škol a Masarykovy veřejné knihovny – výprodej knih a aktivity pro děti,“ uvedla organizátorka snídaně Iva Koutná a dodala: „Určitě doporučujeme přibalit deku a vlastní hrneček na kávu či čaj.“