Nový pavilon nahradí stávající sto let starou budovu interny, která zejména technicky nevyhovuje současným potřebám. Podle náměstka krajského hejtmana pro zdravotnictví Lubomíra Nečase je dokonce ve stavu, kdy hrozí její uzavření.

Přesto v rozpočtu Zlínského kraje na letošní rok nebyla na vsetínskou internu původně ani koruna. Krajští zastupitelé nemocnici peníze přiklepli až na zasedání v minulém týdnu. „Naplánováno je to tak, že v letošním roce stavba začne a kraj uvolní část financí, zhruba sedmdesát milionů. Hlavní část pak bude následovat v až v příštím roce," přiblížil Lubomír Nečas.

Potřebné projekty existují, platné je také stavební povolení. „Nyní budeme vypisovat výběrové řízení na stavební část a předpokládáme, že v podzimních měsících se rozběhne stavba. Do dvou let by se pak měla nová interna otevírat," doplnil Nečas.

Pro vsetínské zdravotnické zařízení je výstavba interny velmi důležitá. Podle předsedkyně představenstva Vsetínské nemocnice Věry Prouskové totiž rok od roku rostou nároky na interní péči. „Obyvatelstvo stárne, přibývá civilizačních nemocí, roste počet diabetiků, pacientů s kardiovasku­lárními problémy. Přibývá onemocnění ledvin i trávicího traktu, interní obtíže postihují stále mladší pacienty," vysvětlila Věra Prousková.

Vedení nemocnice ve Vsetíně musí zajistit financování vybavení plánovaného pavilonu. Podle projektu to představuje asi 75 milionů korun. „Je to obrovská částka, ale jsme připraveni ji zajistit, třeba i postupně v několika fázích. Ne všechno je nutné pořídit hned. Je vybavení, které již dnes slouží a bude možno jej do nové budovy přemístit," uvedla Věra Prousková.

Vsetínští internisté se v loňském roce starali o více než tři a půl tisíce hospitalizovaných pacientů. Již více než dva roky v nemocnici působí spojený lůžkový fond interny a neurologie, ale ambulance a lůžkové stanice jsou rozmístěné do několika budov. Teprve nový pavilon umožní využít všechny výhody takto organizované péče. „Neposkytujeme jen péči lidem ze Vsetína a blízkého okolí, ale z širokého regionu. V podstatě až od slovenských hranic. Dialyzační středisko je zde jediné v rámci celého okresu," zdůraznil primář interního oddělení nemocnice ve Vsetíně Vlastimil Koziel.

Největším problémem stávající interny ve Vsetíně jsou velké pokoje s až osmi lůžky. „To nám nejvíce komplikuje naši práci. Pro pacienty zde není zajištěna intimita," uvedla vrchní sestra interního oddělení Bohdana Kutějová.

Problémem je také sociální zázemí. To je pro pacienty jedno společné na chodbě. Nevyhovující jsou i ambulantní provozy, čekárny pro pacienty, schází prostor pro návštěvy. Ani podmínky pro personál nejsou hodné třetího tisíciletí.