„Ohledání místa činu bych svou rizikovostí přirovnal k likvidaci munice ze střechy jednoho ze skladů v prosinci roku 2014," zmínil velitel zásahu ve Vrběticích – ředitel zlínské krajské policie Jaromír Tkadleček.

Podle policie byly přímé škody doposud vyčísleny na desítky milionů korun a ostatní náklady, například nasazení policie, armády, hasičů a záchranářů, vyšly na stovky milionů korun. „Nemá nyní smysl diskutovat o tom, jak dlouho bude zásah trvat, to zatím nevíme. Jednoho krásného dne to někdo spočítá jako celek. Podle mého mínění a se znalostí celé situace se domnívám, že veškeré součty budou někde kolem miliardy korun," uvedl krajský policejní ředitel Jaromír Tkadleček.

Podle velitele zásahu úterní zahájení finálního průzkumu a to v samotném epicentru výbuchu znamená pro policii několikaměsíční průzkum místa výbuchu. Speciálně sestavený šestnáctičlenný tým prozkoumá a ohledá nejdříve epicentrum bývalého skladu číslo 16, poté se přesunou do místa exploze, kde stál sklad číslo 12.

„Veškeré nasazení bude zaměřeno na likvidační záchranné práce s cílem umožnit vyšetřovatelům provést ohledání místa činu. Až postupně ukončíme ohledání obou epicenter, tak těch informací pro ně bude ohromné množství. Ať už fotografií, nálezů, nebo objektivních zjištění, ale nechci předjímat kam a k čemu budou směřovat," komentoval Jaromír Tkadleček.

„V epicentrech očekáváme značné množství poškozené munice," uvedl Jiří Lačňák, který řídí práci pyrotechniků přímo v místech explozí.

Jak dál zmínil, zde budou pyrotechnici používat speciální techniku na dálkové ovládání, které bude určené primárně pro práci se sutinami a se zeminou v kráteru.

„Rozhodně jde svým rozsahem o jedinečný zásah. Neznám situaci, kde by povýbuchová scéna byla takového rozsahu," komentoval celou událost.

Podle Davida Kareše ze Záchranného útvaru hasičského záchranného sboru z Hlučína je v současné době v areálu muničních skladů osmnáct kusů speciální techniky od lehkých až po nejtěžší vozidla včetně hasičského a vyprošťovacího tanku.

„V uplynulých dvou měsících zde pracovalo 55 hasičů a odpracovali asi 3,5 tisíce hodin. Veškerá jejich činnost směřovala k co největšímu zajištění bezpečnosti všech zasahujících složek," přiblížil za hasiče Kareš.

Trestní řízení ve věci obou výbuchů nadále dozoruje krajské státní zastupitelství. „K této věci se nebudeme do skončení trestního řízení vyjadřovat, aby nedošlo k narušení šetření věci," sdělil dozorový státní zástupce Leo Foltýn.