Právě dnes se tedy lidé v Poličné a Krhové dozvědí datum, které se pro ně stane významným mezníkem v životě. Zvolí si, zda se od 1. ledna příštího roku stanou obyvateli nových suverénních obcí.

„Jsem přesvědčená o tom, že na samostatnosti vyděláme. Máme zpracovány ekonomické dopady po odtržení od města, připravujeme analýzu rozpočtu a plánujeme návštěvy mladých vesnic,“ vylíčila Sylva Kristková z přípravného výboru v Krhové.

Starosta Valašského Meziříčí je ale toho názoru, že město by se štěpit nemělo. Jestliže se tak stane, prodělají na tom podle něj všichni. „Pořád proto věřím, že zvítězí zdravý rozum,“ řekl občanský demokrat Jiří Částečka.

Místních části ale dnes nebojují jen o možnost aktivně se podílet na budoucnosti. Hraje se také o to, zda jim meziříčská radnice dá peníze na platy učitelů. Pokud by se k tomu zastupitelé postavili odmítavě, výrazně by se tím zhoršily vztahy mezi městem a čtvrtěmi.

„Museli bychom hledat alternativu, jak pedagogy zaplatit. Věřím ale, že nic ještě není ztraceno,“ poznamenal předseda osadního výboru v Poličné Vladimír Místecký.

Zapravdu mu dává radní Jan Trčka (ODS). „Budeme o tom jednat s jednotlivými politickými kluby,“ prozradil. Je tedy velmi pravděpodobné, že peníze školy dostanou, a to do konce kalendářního roku.

No a třetí, možná dnes nejzásadnější partii, rozehrají zastupitelé v boji o městské lesy, které chtějí radní vložit do ztrátové společnosti ST Servis.

Poličná by tak přišla ještě před případným vyhlášením samostatnosti o pětaosmdesát hektarů, Krhová dokonce o sto šedesát hektarů lesa. „Bylo by to zcizení, museli bychom se právní cestou bránit,“ pohrozil předseda osadního výboru v Krhové Petr Wirth.

Na zastupitelstvu se dnes hraje o hodně. A karty jsou rozdány.