Budova, která byla postavena po roce 1902 má bohatou historii. V letech 1907 a 1914 v něm pobýval skladatel Leoš Janáček. „Před šedesáti lety tu bydlel dnes známý hudebník a textař Petr Hapka. Jeho otec byl malíř a maloval tenkrát obrazy v našem kostele,“ přiblížil starosta Valašské Bystřice Miroslav Martinek.

Rekonstrukce, včetně projektové dokumentace a části vybavení, začala druhého července loňského rolu a stála pětadvacet milionů korun. „Díky přímluvě poslankyně Michaely Šojdrové se nám podařilo získat dotaci z ministerstva financí ve výši necelých dvaadvaceti milionů,“ upřesnil Martinek s tím, že zbytek doplatila ze svého rozpočtu obec. Doplnil, že mezi hosty bude i poslankyně Michaela Šojdrová.

Slavnostní program zahájí dvacet minut před patnáctou hodinou prohlídka budovy a výstava fotografií. Odpoledne zazní žesťový kvintet, zahraje dechová hudba Bystřičanka a vystoupí dorost souboru Troják. Znovu otevření budovy vítají hlavně členové divadelního souboru Chaos, kteří tak získali kvalitní zázemí.

„V době rekonstrukce jsme zkoušeli opravdu, kde se dalo. Máme z toho obrovskou radost a myslím, že si to po těch zaloužíme nejen my, ale i všichni obyvatelé obce,“ svěřila se herečka Hana Bitalová.

Jednoaktovku Díky, pane ministře, zahrají divadelníci na novém podiu ve tři čtvrtě na šest. Program večer zakončí lidová veselice.