Košt domácí pálenky je ve Střelné velmi oblíbený. Svědčí o tom skutečnost, že do loňského ročníku přihlásili místní osmapadesát vzorků slivovice.

Pálenku na střelenském koštu dělí vždy do čtyř kategorií: trnková, jablková, hrušková a ostatní. „V každé kategorii oceníme majitele tří nejlépe hodnocených vzorků," prozradil hlavní organizátor koštu Josef Janošík, kterému nikdo neřekne jinak než Střelenský gazda.

Zájemci o účast se mohou svou domácí pálenku přihlásit nejpozději v den konání klání do 14.30 hodin v hospodě U tří soudků. Odevzdává se půllitrová láhev, startovné činí symbolických 30 korun.

Pro celkového vítěze je tradičně připravený putovní pohár, který si na rok může odnést domů. Po roce se zase přesune k novému vítězi a jeho dosavadní držitel dostane náhradou natrvalo menší pohár.

Od desátého ročníku přibyla na střelenském koštu také tombola, která tradičně nabízí zajímavé ceny. Třeba metrák obilí. Chybět nebude ani občerstvení. „Připravíme například škvarky, nebo chleba se špekem," prozradil Josef Janošík.

Dvanáctý košt slivovice ve Střelné začíná v místní hospůdce U tří soudků v sobotu od 14 hodin.