Pod otevřeným stanem, na lavičce, pod přístřeškem z kartonu. „Letos mi bylo tepleji než před rokem. Moc jsem se ale nevyspala, budilo mě pouliční světlo i kroky procházejících lidí a hluk projíždějících aut,“ přiznala vedoucí denního centra pro lidi bez domova Hana Krupová, sotva si dopřála ranní hygienu a chystala se zajít do nedaleké pekárny všem nocležníkům z Valašského Meziříčí pro vánočku k horkému čaji.

Po budíčku v šest hodin opustili vlastnoručně postavený přístřešek z krabic od jízdních kol také Robert Dresler s kamarádkou. „Super zážitek i zkušenost. Měli jsme ale spacáky a kartony. Otázka je, jak vypadá realita skutečných lidí bez domova,“ uvažoval student druhého ročníku meziříčského gymnázia, jenž o nocování venku slyšel ve školním rozhlase.


Bezdomovcem na jednu noc se stal i místostarosta města Josef Vrátník. Ustlal si před vchodem do radnice. „Cítil jsem povinnost podpořit tuto akci a poděkovat pracovníkům pořádající Charity, kteří se o lidi bez domova starají. Zároveň jsem se utvrdil v názoru, že tuto problematiku je třeba řešit,“ prohlásil místostarosta, jenž ve městě zodpovídá za bytovou politiku.

Ve třech stupních přespalo pět lidí

Noc venku uspořádali také u zámku v nedalekém Vsetíně. Akci, jež má upozornit na problém bezdomovectví a setřít předsudky ostatních vůči lidem, kteří se ocitli často souhrou nešťastných náhod bez domova a na okraji společnosti, přišlo podpořit 140 návštěvníků. Přinesli s sebou přes osmdesát kilogramů potravin pro potřebné. Na oplátku pro ně organizátoři připravili palačinky. Snědlo se jich více než sto.

„Jedním z cílů akce bylo právě získat trvanlivé potraviny pro lidi v nouzi,“ ocenila příspěvky příchozích Ivana Ekartová ze spolupořádajícího Azylového domu pro ženy a matky s dětmi ve Vsetíně. Ani zde nechyběla možnost přenocovat venku v nepříznivém listopadovém počasí. Při teplotě tři stupně nad nulou si na kartonech ustlalo pět nocležníků. Mezi nimi i starosta Vsetína Jiří Růžička nebo zastupitel Tomáš Husa. Odměnou pro všechny byla nachystaná snídaně.

Noclehu předcházel doprovodný program

V obou městech předcházel noclehu doprovodný program. V Meziříčí to byla například přednáška Honzy Husáka, vystoupení zpěvačky Lucky Redlové či promítání.

Ve Vsetíně taneční vystoupení skupiny Minibroučci, divadlo pro děti Bublanina, vystoupení sólistky a klavíristky Míši Šrámkové a koncert skupiny Žamboši. Svou techniku předvedli také vojáci Armády ČR.