Její slavnostní otevření se uskuteční ve čtvrtek 11. května hodinu před polednem. Na odpoledne jsou naplánované prohlídky pro veřejnost.

Hájovna donedávna stávala v obci Valašská Bystřice. Z iniciativy Národního muzea v přírodě a Lesů České republiky se podařilo ojedinělý objekt, který se řadí mezi poslední roubené hájovny u nás, zachránit.

„Jsem vděčný Lesům České republiky za nabídku transferu hájovny, díky niž se nám podařilo zachránit unikátní objekt před hrozící demolicí. Hájovnu jsme umístili mezi Valašskou dědinu a vznikající areál Kolibiska, a tak jsme účelně propojili okraj zástavby vesnice s prostředím lesa,“ přiblížil Jindřich Ondruš, generální ředitel Národního muzea v přírodě.

Interiér objektu zasadili pracovníci muzea do 50. až 60. let 20. století.

„Budeme tak prezentovat mladší doposud chybějící expozici, která poukáže na dílčí modernizaci bydlení. Návštěvníci si budou moci prohlédnout byt hajného a kancelář revírníka,“ pozval do nové expozice Jindřich Ondruš.

Vědecká rekonstrukce hájovny trvala necelé dva roky a z rozpočtu Národního muzea v přírodě si vyžádala investici ve výši 12,3 milionu korun.

Nejprve se podařilo zachránit nosnou trámovou konstrukci. Následné tesání nových prvků bylo ruční pomocí tesařských sekyr. Na renovaci a výrobě nových oken podle dobových technologií se podíleli také studenti Integrované školy ve Vsetíně.

„Zdi a stropy interiérů zdobí ručně nahozená hliněná omítka. Na výzdobu stěn byly použity dobové válečky, šablony a barvy míchané z kaolínu. V objektu jsou osazena původní kamna kachlová i litinová,“ doplnila mluvčí Valašského muzea v přírodě Pavlína Polášková.

Hájovna původně stála v údolí Břucko ve Valašské Bystřici. V roce 1920 ji postavil rožnovský velkostatek, který v ní zřídil centrum správy okolních lesů. Sloužila více než 90 let. Hajný František Stančík žil se svou rodinou v tomto domě 26 let od roku 1942. Jak různorodá byla jeho práce, je vidět na množství pomůcek v jeho kanceláři. Takto mohla kancelář vypadat po roce 1955.

„K vybavení expozice jsme shromáždili unikátní exponáty, například trezor připomínající dobu, kdy pro výplaty do hájovny chodili lesní dělníci z širokého okolí,“ představila jeden z řady exponátů Polášková.

Dalším je například starobylý nástěnný telefon s klikou. Ukazuje, že kancelář byla centrem celého polesí. V chodbě stojí motorka JAWA 250 – kývačka. Expozici doplňuje komplex s kůlnou vybavený o nářadí a pásovou pilu.

Slavnostní otevření hájovny se uskuteční ve čtvrtek 11. května v 11 hodin za účasti hostů a pamětníků. Chybět nebudou trubači a doprovodný program s lesnickou a mysliveckou tematikou. Po celý den je pro veřejnost vstup zdarma.