Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve městech na Valašsku je třináct set bytů, ale nestačí to

HLASUJTE V ANKETĚ / Ve třech největších valašských městech Vsetíně, Valašském Meziříčí a Rožnově pod Radhoštěm je k dispozici téměř třináct set městských bytů. Tento počet ale nestačí a radnice vymýšlejí způsoby, jak byty lidem spravedlivěji přidělovat. Chtějí také efektivněji bránit navyšování dluhů.

16.5.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Valašské Meziříčí přistoupilo k novým pravidlům při přidělování bytů v roce 2015. „Zásadní obrat spočívá v tom, že již není rozhodující, jak dlouho má zájemce podanou žádost. Záleží na sociální situaci dotyčného žadatele,“ informovala Renata Votrubová, mluvčí města.

Přihlíží se k délce trvalého pobytu ve městě, zdravotnímu stavu, výši příjmu, osamělosti a využívání pečovatelských či jiných sociálních služeb. „Na základě doporučení bytové komise a odboru sociálních věcí schvaluje konečné přidělení bytu rada města,“ vysvětlila Votrubová. S nájemcem se poté uzavře smlouva na dobu tří měsíců. „Při řádném plnění povinností nájemníka je nájemní smlouva prodloužena o šest měsíců až jeden rok. Již se neuzavírají na dobu neurčitou,“ podotkla Votrubová.

Na začátku letošního roku meziříčská radnice aktualizovala seznam žadatelů za účelem snížení jejich počtu. „Chtěli jsme rozlišit žádosti, které si zájemci podávali takzvaně pro jistotu, od těch akutních,“ objasnila Votrubová. V současné době na byt čeká asi třiačtyřicet žadatelů, volných bytů je deset. Dlužná částka na nájemném se ve Valmezu výrazně nemění. „Pohybuje se stále kolem částek 330 až 360 tisíc korun,“ sdělila mluvčí města.

V Rožnově lidé dluží dva miliony

Výše dluhů se nemění ani v Rožnově pod Radhoštěm. Na konci roku 2016 evidovalo město Rožnov dlužnou částku ve výši 2,16 milionu korun. „Město dlužníky pravidelně vyzývá k úhradě dluhů. Také je upozorňujeme, že jim nemusí být prodloužená nájemní smlouva či se vystavují nebezpečí výpovědi,“ uvedl mluvčí města Tomáš Gross. Vloni se smlouva neprodloužila dvěma nájemníkům a stejný počet dostal z nájmu výpověď. Žádostí o městské byty evidují v Rožnově necelou stovku. Čekací doba se pohybuje v rozmezí tří až čtyř let. „V případě malých bytových jednotek může být doba čekání kratší,“ uzavřel Gross.

Ve Vsetíně se nyní počet žadatelů pohybuje kolem 320. Pořadníky se sestavují na půl roku. Platby nájemného sledují realitní společnosti, které byty spravují a případné nesrovnalosti řeší individuálně s nájemci. „Na Poschlé a v ulici Jiráskova není platební morálka v tak dobré kondici, proto ji hlídají příslušné odbory městského úřadu. Aktuálně je souhrnný dluh sedmdesát sedm tisíc korun,“ řekl starosta Vsetína Jiří Růžička.

Podle vedení města se ale díky systému s prodlužováním nájmu platební morálka v poslední době zlepšila. Město uzavírá nájemní smlouvy na dobu určitou na jeden rok. Součástí smlouvy je i dohoda o vyklizení bytu se svolením k přímé vykonatelnosti formou notářského zápisu.

Podle spolehlivosti plateb město nájmy prodlouží na půl roku, v případě technických problémů nebo dluhů na tři měsíce. Pokud nezaplatí nájemníci za minulé období, město smlouvu neprodlouží.

Staré dluhy město vymáhá

Kromě aktuálního dluhu město eviduje i nedoplatky z minulých let. „Stále je vymáháme. Někteří už tady nebydlí, takže je nesplácejí. Ti, co tu bydlí, se snaží, byť po tisícovce, peníze vracet. V případě přeplatků jde vše na snižování dluhů,“ uvedla místostarostka města Simona Hlaváčová.

Autor: Martin Mrlina, Eva Lukášová

Žijete v místě, kde bydleli vaši rodiče v době vašeho narození?

ANO

115 hlasů

ANO, ale nejméně 1x jsem se přestěhoval / přestěhovala než jsem se vrátil / vrátila do místa rodiště

20 hlasů

NE, přestěhoval / přestěhovala jsem se za studiem, prací

24 hlasů

NE, přiženil / přivdala jsem se do jiné vesnice, města

42 hlasů

NE, jiný důvod

10 hlasů

Hlasovalo: 211

16.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve vsetínské nemocnici volilo celkem čtyřicet pacientů. Svého občanského práva využila i jednadevadesátiletá Vsetíňanka Marta Hrčková a o deset let mladší Ludmila Juráňová z Francovy Lhoty.
6

Voličům nezabránil ani pobyt v nemocnici

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Valaši volí na zámku i ve hvězdárně. Volební komise navštíví i nemocnice

Sto padesát jedna volebních místností se dnes otevírá na území bývalého okresu Vsetín. Valaši mohou v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin využít svého práva a rozhodovat o budoucnosti ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Všechny karty na stůl. Zde jsou priority hlavních politických stran

Volby jsou tu. Pokud ještě nejste rozhodnutí, které straně dáte dnes či zítra svůj hlas, superdebata Deníku by vám mohla nabídnout řešení. Kandidáti deseti hlavních stran a hnutí včera představili klíčové priority svých programů.

4. kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

Prsten za 15 tisíc korun od zlatnického mistra Zbyňka Zimčíka z ateliéru Filip v Uherském Hradišti a dva krásné romantické pobyty v hotelech Starý zámek Napajedla a Spa hotel Lanterna. Právě o tyto atraktivní ceny se hraje v dalším ročníku oblíbené soutěže Svatební pár Deníku.

Na úklid spadaného jehličí a listí pořídili nové stroje

Dva ruční benzinové stroje na úklid spadaného listí a jehličí pořídily městské Technické služby ve Valašském Meziříčí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení