Odpoledne se k přichystané a slavnostně nazdobené trati začínají sjíždět první účastníci. Po příchodu se srdečně zdraví s ostatními, kteří přicházejí o něco později. Všichni si očima měří nevelký zasněžený kopeček, kde se co nevidět odehraje zásadní sportovní klání. „Myslím, že vyhraju,“ fandí si před začátkem jeden z účastníků. Druhý mu vzápětí oponuje. „To by ses ale nesměl vybourat,“ varuje.

Konečně se blíží start závodu nejmladších účastníků. Děti do šesti let nadšeně naskakují na sáně tažené koněm, Ty, na které nezbylo místo, spoléhají na výpomoc svých rodičů. Po pokynu startéra se postupně pouštějí na závodní trať. Jedna zatáčka, druhá, smyk, brzda a překlopení do sněhového mantinelu. Rodiče bleskurychle vybíhají na sjezdovku, vrací své ratolesti do správné pozice – sedu na závodním dopravním prostředku a pokud možno, čelem vpřed.

Do cíle pak malí závodníci vjíždějí s červenými tvářemi, ale šťastné, že dojely. V následující kategorii mladších školáků je to jiné. Přihlášení závodníci s přehledem zvládají kličkování i efektní smyk v cílové rovince. O první místo však, zdá se, nikdo nestojí.

„Chtěl bych skončit tak na druhém, třetím místě. Závodu se účastním každý rok a je to dobré. Trénuju u nás doma,“ popisuje osmiletý Lukáš Maček. Na druhé či třetí místo pomýšlí také David Švirák. „Trénuju přímo tady, takže mám trasu projetou ještě před závody,“ říká sedmiletý sjezdař.

Na start se postavilo zhruba šedesát závodníků. Bohatá byla i fanouškovská základna. Povzbuzovat i s nejmenším synkem přišla například Pavlína Mačková. „Chodíváme sem každý rok. Je to parádní, aspoň nějaká akce pro děti, určitě budu pořádně fandit,“ tvrdí žena z Francovy Lhoty.

Sjezd Kamenca je pro místní již letitou tradicí, která vznikla před devatenácti lety, kdy se jel první ročník. Podle počasí se sportovní klání koná téměř každým rokem.

„Trefit se do počasí je hodně důležité. Vždycky totiž nejsou dobré podmínky,“ popsal jeden z organizátorů Josef Šeliga.

Atmosféru letošního klání si pochvaloval. Přestože bývá účast větší, byla podle něj dobrá i ta sobotní. Za obětavost pochválil i ostatní pořadatele.

Akce se podle jeho slov nese v sousedském duchu. Je také možností změřit své síly i jinak než na lyžích, na kterých třeba všichni neumí jezdit. Stálé návštěvníky ke Kamenci lákají jejich přátelé, známí i ceny a program.

„Všichni se tu pravidelně scházejí. Když napadne první sníh, lidé už se ptávají po cenách a termínu,“ podotkl Šeliga.