Konal se zde již pátý ročník soutěže O nejlepšího francolhotského kyseláče. Každoročně ji pořádá místní houbařský spolek. Už tradičně však došlo také na koštování a hodnocení valašské slivovice.

Do soutěže kyseláčů, neboli hub naložených v kyselém nálevu, letos lidé přihlásili šestadvacet vzorků. Oproti minulému ročníku, kdy porotci vybírali mezi třiačtyřiceti pochoutkami, je to výrazně méně. „Řadu lidí zřejmě tentokrát zaskočil velmi suchý podzim. Počítali s tím, že nasbírají hřiby na naložení, ale ty příliš nerostly,“ ozřejmil jeden z možných důvodů nižší účasti předseda pořádajícího spolku houbařů Luděk Hřib.

Prozradil, že on sám má také tradičně jedno želízko v ohni. „Konkurence je ale velká. Každoročně se zúčastňuji, ale na pomyslnou medaili jsem zatím dosáhl jen jednou. Skončil jsem třetí hned na prvním ročníku,“ řekl Hřib.

Právo zapojit se do hodnocení jednotlivých kyseláčů měl v sobotu každý, kdo sám alespoň jeden vzorek přihlásil. Hodnotitelé vybrali z celkového množství šestadvaceti vzorků vždy pět dle jejich názoru nejlepších, kterým poté udělili od jednoho do pěti bodů.

Stupně vítězů nakonec obsadily kyseláče domácích výrobců, přestože se na stolech objevily také houby z Brumova, Hlubiny u Kopřivnice, Lipníku nad Bečvou či Horní Lidče. Nejvíce bodů získaly kyselé hříbky, které do soutěže přihlásil Ondřej Změlík. Druhý skončil Zdenek Bůček a třetí nejvyšší počet bodů dostal od ostatních vzorek Jany Šeligové.

Vítězové si jako ceny odnesli vyřezávané dřevěné hřiby, které pro tuto příležitost jako vždy vyrobil místní řezbář Jan Brlica.

Zatímco milovníci hřibů rozdělovali body jednotlivým kyseláčům, u vedlejšího stolu už pětičlenná porota koštovala osmnáct vzorků valašské slivovice. Její členové se nakonec shodli, že nejchutnější slivovici do soutěže dodal Josef Filák z Horní Lidče. Na druhou příčku dosáhl Jaroslav Bambuch z Francovy Lhoty a pomyslný bronz si domů odnesl také domácí Zdeněk Matušinec.

Sobotní odpoledne však nebylo jen ve znamení ochutnávání a hodnocení tradičních pochoutek. Na své si přišli také milovníci sběru hub a mykologie vůbec. Jako každý rok přijel do Francovy Lhoty mykolog Jiří Polčák z Lipníku. Připravil si přednášku o běžných i raritních hřibovitých houbách, které jsou k nalezení na Moravě. Mimo to přivezl také desítky fotografií vzácných hub, které si mohli návštěvníci prohlédnout na improvizované výstavce.