„Problém je aktuální posledních pár dní. Je to každoroční klasika, jakmile je v červnu hezké počasí. Zatím to nevypadá, že by se letošní rok nějak lišil," vysvětlil mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

V každém případě je možné v těchto dnech roj potkat téměr kdekoliv. „Hráli jsme si v potoce kousek od domu a najednou jsem si všimla, že je přímo nad námi velký roj včel," řekla dvanáctiletá Markéta Halbichová. „Báli jsme se, že nás pobodají a tak jsme s kamarády raději rychle utekli," dodala.
Včelaři ale zdůrazňují, že není třeba se rojů bát. „Roj nebezpečný není, včely mají jiné starosti. Samozřejmě za předpokladu, že je někdo nebo něco nedráždí," vysvětlil včelař Petr Hajda.
Včely mohou vážně ohrozit hlavně alergiky. „V případě vážných reakcí je nutné ihned volat záchranou službu," radí primář vsetínského anesteziologicko-resuscitačního oddělení Milan Doležel. Problém je, že lidé často o své alergii nevědí. Může se totiž projevit v jakémkoli věku. Záleží také na místě včelího bodnutí. I člověk bez alergie může mít problém, pokud dostane žihadlo například do jazyka nebo krku. „Nejlepší je postižené místo ledovat. Je také možné použít nejrůznější speciální přípravky jako gely a podobně," doporučil Doležel.
Lidé se často kvůli včelám obracejí na hasiče. Ti ale ne vždy k případům rojení vyjíždějí. „Jedeme pouze tehdy, pokud je kvůli včelám někdo v ohrožení. Například když je roj blízko zastávky, parku, školky, nemocnice a podobně," objasnil vsetínský hasič Emil Surovec. „Včelaři za námi navíc sami chodí a nechávají nám na sebe kontakty. Pokud je to možné, voláme první jim," dodal. I lidé by proto, pokud je roj neohrožuje, měli přednostně volat včelařům. „Roj je zpočátku většinou blízko svého úlu, takže lidé v okolí už často vědí, čí včely jsou," řekl Hajda. „Když už vyjíždíme my, snažíme se včely odchytávat šetrně a předat je jejich majiteli. V opačném případě bohužel musíme včely zlikvidovat," dodal Surovec.

Autor: Vendula Životská