Nejlidnatější města kraje nadále pokračují s přípravami. Deníku to potvrdili radniční mluvčí osmi měst kraje. Zda a v jakém rozsahu nakonec trhy proběhnou by měla vedení měst rozhodovat v druhé polovině listopadu podle vývoje situace kolem pandemie onemocnění covid-19.

Vánoce ve městě odstartuje zpravidla rozsvěcení vánočního stromu. I k této tradici letos města přistoupí oproti uplynulým rokům odlišně. Ve Zlíně budou rozsvěcovat strom několik dní za sebou. Aby tak co nejvíce rozmělnili přítomnost lidí na náměstí. Vsetín přistoupí k variantě, kterou by si ještě před lety nedokázal nikdo ani představit – online přenosu. Uherské Hradiště pravděpodobně ani přesný termín rozsvěcení stromu veřejnosti nesdělí.

Koronavirus do značné míry letošní vánoční program naruší, ať chceme nebo ne. I přesto má většina měst snahu alespoň co nejvíce přiblížit atmosféru normálu.

Konfitované husí stehno, bramborový a karlovarský knedník, červené a bílé zelí. I takto může vypadat svatomartinské menu s sebou. Ilustrační foto
HUSA V COVIDU: Top nabídka restaurací na Valašsku

Zlín

Prozatím je to koncipováno tak, že se vánoční strom rozsvítí několik dnů po sobě, abychom předešli kumulaci velkého množství lidí.

Přípravy na vánoční trhy aktuálně probíhají. Dochází i k úpravě kulturního programu, upouští se od velkých koncertů, celkově se tak program pojme v komornějším duchu. Pokud to alespoň trochu půjde, jarmark bychom rádi uskutečnili.

Otrokovice

Obvykle pořádáme v pátek před první adventní nedělí na náměstí 3. května souběžně dvě akce – tedy Rozsvícení vánočního stromu a Otrokovice pomáhají potřebným, což je charitativní akce. Letošní novinkou by mělo být na náměstí umělé kluziště pro veřejnost. Vedení města nyní vyčkává na ukončení nouzového stavu a podle aktuální situace bude rozhodovat, zda a v jakém měřítku se akce uskuteční. Rovněž se bude rozhodovat o tom, zda pořídíme umělé kluziště.

Uherské Hradiště

Na základě současné epidemické situace bylo rozhodnuto, že zahájení adventu s rozsvěcením vánočního stromu a akce na začátku prosince Mikuláš a Ježíškova dílna se neuskuteční.  Podle dalšího vývoje situace bude koncem listopadu rozhodnuto o konání Vánočního  jarmarku, který je letos plánován od 12. 12.  do 22. 12. 2020.

Uherský Brod

O slavnostním rozsvícení vánočního stromku ještě stále jednáme. S největší pravděpodobností letos proběhne virtuálně, o konkrétní podobě zatím diskutujeme. Kateřinský jarmark, který u nás probíhal poslední listopadových víkend, byl zrušen. Adventní trhy by u nás měly být až 17. – 19. 12. O jejich podobě také zatím nebylo rozhodnuto.

Kroměříž

O podobě Rozsvěcování vánočního stromu ještě rozhodnuto není a bude záviset na vývoji současné situace. Dům kultury bude veřejnost aktuálně informovat.

Příprava vánočních trhů pokračuje v plném a původně plánovaném rozsahu. Samozřejmě, denně sledujeme vývoj situace a ve hře jsou i úspornější varianty. K těm bychom ale operativně chtěli přistoupit až podle aktuální situace a vývoje vládních opatření. 

Holešov

Vánoční strom rozsvítíme 28. 11. Zda slavnostně nebo komorně, se rozhodne pravděpodobně 20. 11. Pokud bude konání trhů umožněno, jistě se pokusíme o jejich uspořádání. Opět nelze říci, v jaké míře, ale pravděpodobně v omezené.

Vsetín

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu letos plánujeme v online prostředí, kdy obyvatelé Vsetína budou moct shlédnout rozsvěcení online.

Kulturní program na Vánočních trzích zatím nebyl zrušen, nicméně s největší pravděpodobností bude přesunut na příští rok. O tom, zda vánoční jarmark bude a v jaké podobě, zatím nebylo rozhodnuto.

Valašské Meziříčí

Vánoční strom se rozsvítí 4. prosince. Zatím není známo, zda v komorní atmosféře, nebo jako obvykle. Program bude zajištěn maximálně v podobě reprodukované hudby.

Pokud trhy proběhnou, nebudou natolik bohaté na program. Zatím vítězí varianta stánkového prodeje s reprodukovanou hudbou. V lepším případě vystoupí pár místních umělců.