V pátek 25. listopadu, dva dny před první adventní nedělí, připravují program s tím spojený na rožnovském Masarykově náměstí. Od 16 hodin zde budou moci děti navštívit tvořivou dílnu, využít pošta pro Ježíška, chystá se také vystoupení mažoretek či prodej adventních věnců. Samotné rozsvícení stromu se uskuteční zhruba v 17.15 hodin.

Na stejný den jako v Rožnově – tedy na pátek 25. listopadu – si rozsvícení vlastního vánočního stromu naplánovali také v okolních obcích Zašová, Vidče či ve Valašské Bystřici. O den později to bude v Prostřední Bečvě, Veselé a Stříteži nad Bečvou a v neděli 27. listopadu pak v Zubří. V Horní Bečvě či Hutisku-Solanci počkají s rozsvícením stromečku do soboty 3. prosince.

Vsetín: čtyři stromy, ale méně výzdoby v ulicích

Na úvod prosince sází také ve Vsetíně, kde se letos rozzáří hned čtyři vánoční stromy. Jejich rozsvícení je naplánované na pátek 2. prosince a bude součástí tradičního Mikulášského dne. Čtveřici stromů doplní v ulicích města další světelná výzdoba. Její příprava a instalace už běží na plné obrátky.

„Abychom předešli zvětšení dopravních komplikací v centru města, které už tak působí a ještě bude působit rekonstrukce vlakového nádraží a s ní související stavební činnost, zahájili jsme instalaci vánoční výzdoby s předstihem,“ informoval ředitel Technických služeb města Vsetína Josef Stejskal.

Opravená silnice III. třídy v Pozděchově.
Omezení u Pozděchova je minulostí, stabilizace silnice přišla na dva miliony

Potvrdil, že hlavními dominantami výzdoby budou čtyři vánoční stromy – na Dolním náměstí, náměstí Svobody, v Panské zahradě a areálu Vsetínské nemocnice. Ulice města pak rozzáří drobnější světelné prvky.

„Oproti loňsku jsme se ovšem rozhodli z důvodu úspor nákladů k redukci rozsahu vánoční výzdoby zhruba o dvacet procent. Upustili jsme tak například od pronájmu některých světelných prvků, jako jsou ovečky a jeleni, které lidé mohli vloni spatřit na náměstích. Instalovat nebudeme ani světelné řetězy na mosty přes Vsetínskou Bečvu, jež v minulém roce vandalové opakovaně poničili,“ popsal ředitel Stejskal.

Advent v Meziříčí zpestří i známý vánoční kamion

Rovněž v pátek 2. prosince ožije vánočním programem také Valašském Meziříčí. Chystá se Mikulášský jarmark s nadílkou a rozsvěcením vánočního stromu. Následně odstartují vánoční trhy.

„Můžeme ujistit, že po covidové pauze se do našeho města vrátí oblíbené Vánoce ve Valmezu. Opět nabídnou bohatý kulturní program a nejen to,“ slibuje místostarostka Yvona Wojaczková. Rozsvícení vánočního stromu je naplánováno na páteční 17 hodinu.

Jontavious Willis (USA).
Americký bluesman Jontavious Willis zahraje v Meziříčí

„Doplní je tradiční mikulášská nadílka s čerty, anděly a samozřejmě svatým Mikulášem,“ zve Wojaczková.

A jaký bude další prosincový program v Meziříčí? Ve středu 7. prosince od 18 hodin budou znít náměstím koledy, v pátek 9. prosince se uskuteční Česko-chorvatský večer. Nabídne speciality připravované chorvatskými krajany s následným kulturním programem. V pátek 16. prosince začínají Vánoční trhy doplněné o příjezd Vánočního kamionu Coca-Cola.

Vystoupí Buty, Lenny i místní folklorní soubor

Samotné trhy s doprovodným programem potrvají až do soboty Štědrého dne. Vedle prodejních stánků či vánočního punče a dalších dobrot se mohou lidé těšit například i na kulturu.

„Na vystoupení kapel Buty a Legendy se vrací, zpěvačky Lenny nebo Rock&Roll Bandu Marcela Woodmana,“ upřesnil Roman Štěrba, ředitel Kulturního zařízení města Valašského Meziříčí. Součástí programu bude také vystoupení regionálních umělců. Na nádvoří zámku Žerotínů nebude chybět ani velký dřevěný betlém.

Mikulášský jarmark ve Vsetíně.
Vsetíňané si užijí Mikulášský den, po dvou letech i s celodenním jarmarkem

Štědrý den po setmění pak nabídne koncert Dechové hudby města Valašské Meziříčí, vystoupení domácího folklorního souboru Bača a tradiční půlnoční.