Do sbírky přispěli lidé ze Vsetína, Valašského Meziříčí, Rožnova pod Radhoštěm, Valašských Klobouk, Valašské Polanky či Lužné. Dárky doputovaly také poštou například z Choryně, Myslošovic, Proboštova, Jeřmanic, Drnovic a dalších obcí.

„Do výběru a balení dárků se zapojilo mnoho dětí. Často to byl právě jejich nápad se do akce zapojit. Společně s rodiči krabici připravily a donesly na sběrné místo,“ popsala Alžběta Machů z Diakonie Vsetín.

Zapojily se také knihovny ve Valašském Meziříčí a Karlovicích. Přispěli žáci základních škol ve Vsetíně, Valašských Kloboukách či Štítné, církve nebo obce samotné. Třeba Daskabát na Olomoucku, kde byla velká chuť, ale sběrné místo chybělo. „Porozhlédli se proto po okolí a našli naše sběrné místo ve Vsetíně. Vzdáleností se nenechali odradit. Zarezervovali si dárky na našem webu a nabalili pana starostu na cestu. Ten dárky dovezl k nám,“ vylíčila Alžběta Machů.

Radost po celém kraji

Potom už bylo na pracovnících Diakonie, aby dárky předali. „Letos to byly Dětské domovy ve Vizovicích, Zlíně a Smolině, Azylové domy ve Vsetíně a Uherském Brodě, terénní služby a služby pro rodiny s dětmi, služby pro matky a dívky, OSPOD Vsetín, Mozaika Vsetín, poradna pro matky a dívky Rožnov pod Radhoštěm a v neposlední řadě Nízkoprahová zařízení ve Vsetíně,“ vyjmenovala koordinátorka.

Pracovníci Diakonie připomínají, že pomoci znevýhodněným dětem lze i jindy než o Vánocích. Krabici s dárky lze věnovat i online prostřednictvím webu krabiceodbot.cz. Touto cestou lze přispět matkám v azylových domech a podpořit například rodiny dětí s postižením,  volnočasové aktivity nebo doučování dětí ze sociálně vyloučených lokalit a pěstounských rodin.