V těchto dnech předali výrobci ozdob ze vsetínského družstva Irisa výtěžek Nadačnímu fondu pro rozvoj vsetínské porodnice. Výsledná suma činí čtyřicet tisíc korun.Prodej vánočních baněk ve tvaru andělů vynesl Vsetínské nemocnici 40 tisíc korun. Ozdoby vyrobilo vsetínské družstvo Irisa.Andělská vánoční baňkaZdroj: Vsetínská nemocnice

„Dalších dvacet tisíc korun přinesl prodej speciálního porodního ležáku tradičně připravovaný pivovarem Valášek,“ doplnila mluvčí Vsetínské nemocnice Lenka Plačková.

Výtěžek obou benefičních akcí poputuje, stejně jako v minulém roce, na vzdělávání a kurzy, které rozšíří spektrum služeb, poskytovaných rodičkám ve vsetínské porodnici.

„Jsme velmi spokojeni. Vzhledem ke zrušení předvánočních trhů jsme vůbec nedoufali, že by se vše mohlo prodat a navíc tak rychle. Na mnohé zájemce se nedostalo, budeme se jim to snažit vynahradit příště,“ uvedl za Nadační fond pro rozvoj vsetínské porodnice Martin Janáč, zástupce primáře gynekologicko-porodnického oddělení Vsetínské nemocnice.

Kurz pečení tradičních valašských frgálů v hotelu Galik v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích; sobota 15. ledna 2022
Z „nepodarků“ krajovou specialitou. Frgály se na Valašsku pečou staletí

Přirozené a funkční spojení

Benefiční „baňkování“ se konalo podeváté, letos porodníky čeká desátý ročník. „Spojení tradičního výrobce, který vyrábí vánoční ozdoby v našem městě, a místní porodnice, vidím jako přirozené a velmi funkční. Moc za tuto pomoc děkujeme,“ řekl Janáč.

„Jsme rádi, že naše spolupráce je přínosná, a věříme, že tomu tak bude i do budoucna,“ reagoval při předání za výrobní družstvo Irisa vedoucí výroby Jiří Kubíček.

Od miminek přes bačkůrky k andělům

Všechny baňky v devítileté historii benefičního prodeje vyrobila právě Irisa Vsetín. Prvním vzorem byla miminka v modré a růžové barevnosti, následovala batolata, kapříci, bačkůrky a mnohé další.

Ke vzniku nejnovější andělské verze inspirovala náročná situace ve zdravotnictví během covidové pandemie. Ostatně slovo anděl často zaznívalo v souvislosti s prací zdravotníků, jejich obětavostí a pracovním nasazením.

„Rezonoval nám s náročnou situací, kterou, nejen ve zdravotnictví, už bezmála dva roky prožíváme. Všichni potřebujeme svého anděla,“ připomenul lékař Martin Janáč.

Vítězný návrh budoucí podoby sídliště Koryčanské paseky v Rožnově pod Radhoštěm vzešel z architektonické kanceláře Per Partes.
Jedno z největších sídlišť v Rožnově čeká obnova za 100 milionů korun

Sedm let se baňky prodávaly na mikulášských a vánočních trzích, v posledních dvou letech si covidová situace vyžádala změnu. Předloni byly baňky k dostání on-line v e-shopu a v kamenných obchodech. Prodejny Irisa nabízely baňky i před uplynulými vánočními svátky.

Výtěžek chtějí porodníci stejně jako vloni věnovat na vzdělávání. „Díky získaným prostředkům jsme mohli přímo ve Vsetíně zajistit pro zdravotníky zajímavé kurzy podpory kojení, metod tejpování a práce se šátkem rebozo. A nabídnout tak těhotným ženám další novinky a služby. A obdobně tomu bude i letos,“ ujistil Janáč.