Společnou večeři nabízeli na Štědrý večer například v azylovém domě pro muže ve Vsetíně. „Společné jídlo jsme vařili také pětadvacátého a šestadvacátého prosince. Navíc jsme pro ubytované připravili pingpongový turnaj a další aktivity,“ přiblížil ředitel domu Jiří Růžička.

Kapacita azylového domu byla přes Vánoce naplněná zhruba ze tří čtvrtin. Podle Jiřího Růžičky ale jindy v průběhu roku bývá plno. „Někteří naši klienti ale na svátky odcestovali třeba k příbuzným,“ vysvětlil Růžička.

Na Vánoce nezapomněli ani v dalším vsetínském zařízení, Azylovém domě pro ženy a matky s dětmi. „Jak už tradičně, i letos jsme zajistili vánoční stromeček a výzdobu domu,“ potvrdil ředitel Michal Trčálek.

Do samotné organizace Štědrého dne ale pracovníci azylového domu ubytovaným ženám nijak nezasahují. „Necháváme je, aby si Vánoce zařídili podle svého. Stejně přistupujeme také k Silvestru,“ řekl Trčálek.

Dodal ale, že už druhým rokem pracovníci azylového domu ve spolupráci s pojišťovnou Kooperativa zajišťují pro klientky alespoň drobné vánoční dárky.

Vánoční atmosféra zavládla také v denním centru a noclehárně pro lidi bez domova Charity ve Valašském Meziříčí.

Třiadvacátého prosince připravili pracovníci denního centra pro své klienty tradiční vánoční posezení. „Po celý den jsme nabízeli pohoštění v podobě párků, chlebíčků či vánoček. Při odchodu dostal každý ještě balíček s trvanlivými paštikami, ovocem a cukrovinkami,“ přiblížila Hana Sulovská z meziříčské Charity. Služby denního centra využily den před Vánocemi bezmála tři desítky lidí.

Na Štědrý den a první a druhý svátek vánoční bylo denní centrum zavřeno. Vánoční nálada se proto přesunula do noclehárny, která je v provozu celoročně.

„K večeři se podával bramborový salát, nechyběla ryba, tentokrát to byl pangasius,“ uvedla Sulovská s tím, že štědrovečerní pohoštění připravují v Meziříčí už třetím rokem. Kapacita noclehárny, kam mohou přijít ženy i muži, byla letos téměř beze zbytku naplněná.

Na konec roku v noclehárně žádný zvláštní režim neplánují. „Každý, kdo k nám přichází, dostane polévku a dva krajíce chleba. Na Silvestra na klienty bude navíc čekat pohoštění ve formě chlebíčků či jednohubek,“ prozradila jedno ozvláštnění Sulovská.