Jejich pracovníci se jim snažili co nejvíce tento čas zpříjemnit, aby mohli aspoň na chvíli zapomenout na své starosti.

Na oslavy narození Ježíška se přitom obě zařízení už dlouho připravují. „Od půlky prosince jsme společně s klienty pekli cukroví, dneska a zítra nás čeká vánoční výzdoba včetně stromečku a chystáme také společnou štědrovečerní večeři a společná jídla na oba vánoční svátky,“ přiblížil ředitel Azylového domu Elim Jiří Růžička. O tradiční rybu s bramborovým salátem tak nepřijde ani dvaatřicet mužů bez domova.

Pracovníci azylového domu navíc pro ně připravili i potravinové balíčky a překvapení pod stromeček. Letos za bezdomovci dokonce přijde i kazatel, aby jim připomněl duchovní rozměr tohoto křesťanského svátku.

Štědřejší než kdykoliv před tím budou mít Vánoce také obyvatelky Azylového domu pro ženy a matky s dětmi. „Pracovníci vsetínské pobočky pojišťovny Kooperativa se nám letos složili na dárky, které si maminky samy vybraly, za což bych jim chtěl moc poděkovat,“ řekl Michal Trčálek, ředitel zařízení. Maminky a jejich děti se tak mohou těšit nejen na individuální dárečky, ale také dárky společné jako například stroj na cvičení.

Ani tady samozřejmě nebude chybět vánoční výzdoba, cukroví či štědrovečerní večeře. „Tu ale neorganizujeme společně, nechceme do toho maminkám moc zasahovat, takže si ji budou připravovat individuálně podle svých zvyků,“ poznamenal Trčálek. V každém případě, důvod k úsměvu bude mít na Štědrý den i pět žen a sedm dětí, které se ocitly z jakéhokoliv důvodu bez domova.