Peníze do 48 hodin, rychlost a jednoduchost, to jsou častá lákadla společností poskytujících úvěry

„Každoročně v období od října do prosince nám přibývají noví klienti. Nejvyšší, až třicetiprocentní nárůst evidujeme u nákupů na splátky, kdy si lidé přímo z prodejny odnesou vybrané zboží. Průměrně zákazníci takto před Vánocemi nakupují zboží za 13 000 korun,“ uvedla Mužíková. Klienti podle ní často využívají také čerpání kontokorentu nebo hotovostních půjček, které Home Credit poskytuje na jakýkoli typ úvěru od deseti až do

sta tisíc korun. „Tato půjčka se vyřizuje po telefonu a peníze dostane žadatel do týdne. Nejčastěji si lidé půjčují okolo třiceti tisíc korun,“ dodala Mužíková.

Peníze do osmačtyřiceti hodin nabízí například firma Cofidis, a to od 10 do 100 000 korun.

Kateřina Hejlová z marketingového oddělení společnosti Cofidis potvrdila, že si lidé nejčastěji berou úvěr ve výši třiceti tisíc korun. „Každoročně stoupá počet lidí, kteří potřebují půjčit peníze. S klienty sepíšeme žádost o úvěr po telefonu a půjčku schvalujeme ještě tentýž den.

Peníze na jejich účet odesíláme do 24 hodin po schválení úvěru,“ poznamenala Hejlová. Zároveň doplnila, že všem zákazníkům, kteří uzavřeli smlouvu o úvěru od prvního listopadu do konce prosince, nabídli odklad první splátky až na další rok.

Lidé, kteří nemají mnoho peněz, často takovým nabídkám nemohou odolat. Firmy je totiž ohromí jednoduchostí a rychlostí vyřízení. Pokud jsou také splátky rozloženy třeba na rok, člověku ani nedojde, jak moc vysoké úvěry platí.

Jednou z těch, které potřebovaly půjčit peníze, je také Hana Fornůsková z Uherského Hradiště. „Mám dvě děti a ty napsaly v dopise Ježíškovi o mobilní telefony, počítač, MP3 přehrávač a podobné dárky. Nekoupím jim určitě všechno, ale chci jim udělat radost. A také potřebujeme novou televizi. Půjčka vyřízená po telefonu byla pro mě nejjednodušší,“ vyjádřila se Fornůsková s tím, že si půjčila dvacet tisíc korun na rok.

Týdně bude platit okolo šesti set. Celkově však přeplatí třináct tisíc korun.