Majitelé živých jehličnanů mají několik možností. Pokud byl v mnoha rodinách tolik oblíbený stromek v květináči, přenesou jej na zahradu či terasu. Pokud zůstávají věrni klasice, řeší, jak jej ekologicky zlikvidovat. Někteří obyvatelé rodinných domů nadále „porcují“ stromky do své nádoby na bioodpad, odkládají je do sběrných dvorů, případně je využijí jako palivo.

Další variantou je nechat stromek zbavený všech kovových částí u kontejnerů na odpad. Technické služby většiny měst na Valašsku v těchto dnech začínají místa s kontejnery objíždět a stromky svážet.

Margareta a Samuel. První miminka roku 2024 ve Valašském Meziříčí a Vsetíně
První miminka roku 2024 ve Valašském Meziříčí a Vsetíně

„Technické služby Vsetín začaly se svozem vyhozených vánočních stromků. Stačí je odložit ke kontejnerům, odkud budou svezeny a následně štěpkovány v městské kompostárně,“ informovala mluvčí města Jana Raszková.

Také ve Valašském Meziříčí už sbírají nedávné ozdoby obýváků.

„Svoz vánočních stromů probíhá standardně jak jsou občané zvyklí,“ sdělil mluvčí města Jakub Mikuš. Technické služby průběžně svážejí stromky během ledna. Obyvatelé bytů je mohou uložit k odpadním kontejnerům. Obyvatelé rodinných domů, pokud je nespálí nebo neodvezou do sběrného dvora, mohou jehličnany také odložit ke kontejnerů na odpad.

Z paneláku ho odvezou, rodinné domky se musí postarat sami

Občané Rožnova bydlící v panelákové zástavbě mají stejně jako v minulých letech možnost odložit vánoční stromky přímo ke kontejnerům. Město následně zajistí jejich svoz do areálu bývalého školního statku, kde budou seštěpkovány.

Pracovníci města budou průběžně v prvním měsíci nového roku tato místa objíždět a stromky svážet do areálu bývalého školního statku.

„Jedinou podmínkou pro občany je, že stromky musí být úplně odstrojené. Tedy bez háčků a ozdob,“ uvedla Lenka Němcová z Odboru správy majetku MěÚ Rožnov.

Nový most v Zubří na Rožnovsku; prosinec 2023
Nový most v Zubří i úsekový radar v Ústí u Vsetína zprovozní dokonce roku

V rodinné zástavbě však občané stromy k popelnicím odkládat nesmí. Pracovníci svozové firmy na odvoz komunálního odpadu je nevezmou.

„Občané mohou buď vánoční stromek spálit v domácím topeništi nebo ho seštěpkovat do svého kompostu. V neposlední řadě mají možnost ho odvézt do sběrného dvoru na ulici Zuberská,“ doplnila Lenka Němcová.