Les Brdo má podle meziříčského ochránce přírody Miroslava Dvorského mimořádnou přírodovědnou a estetickou hodnotu. „Loni v květnu jsme proto s několika desítkami dobrovolníků uspořádali brigádu, během níž jsme z lesa vynesli celý kontejner odpadků,“ připomněl Dvorský.

Jak dále uvedl, ekologové letos navíc v těchto místech postavili informační panel představující živočichy a rostliny, které se v této lokalitě vyskytují. „Teď tam někdo přijde a stromy bez povolení pokácí. Za oběť mu padl i vykotlaný strom, který má v lese velkou ekologickou hodnotu,“ rozhořčil se Dvorský.

Podle jeho slov se jedná o zcela výjimečný úsek lesa nad Valašským Meziříčím. „Vzrostlá bučina drží celý strmý svah, kdyby v ní došlo k dalšímu kácení, svah by s nějvyšší pravděpodobností časem ujel,“ upozornil ekolog.

Lesní porost Brdo patří do správy společnosti Městské lesy a zeleň. „V tomto případě jde jednoznačně o lesní pych. Ukradeného dřeva naštěstí není mnoho, navíc patří do nejnižší kategorie palivového dříví. Odhadovaná škoda se pohybuje okolo jednoho a půl tisíce korun,“ konstatoval ředitel společnosti Marek Netolička.

Trestní oznámení na neznámého pachatele prozatím podávat nehodlá. „Situaci ale budeme spolu s ochránci přírody dále sledovat,“ upozornil Netolička.
Podle ochránců přírody je načase vyhlásit tříhektarový les, který není kvůli extrémně svažitému terénu určen k těžbě, zvláště chráněným územím. Městské lesy a zeleň se tomuto kroku nebrání, pokud ovšem celý akt nebude spočívat pouze v rozmístění tabulí na okrajích města.

„Vyhlášení vyššího stupně ochrany lesa by mělo předcházet veřejné projednání s místními obyvateli,“ sdělil mluvčí města Josef Beneš s tím, že by jim měl někdo vysvětlit, čím je les cenný.

Meziříčští ochránci přírody v tom žádný problém nevidí. „Jsme připraveni pozvat autora odborného typologického posudku, který už vyhlášení zvláště chráněného území doporučil. V každém případě budeme situaci v lese monitorovat,“ potvrdil Miroslav Dvorský.