Bohužel se ale vždy najdou tací, u nichž výše zmíněné rady vyzněly doprázdna. Své o tom vědí ve Vsetíně, kde se opakovaně potýkají s vandaly ničícími veřejnou zeleň. Udržovat ji přitom stojí městskou pokladnu mnoho desítek tisíc korun ročně.

Naposledy o uplynulém víkendu kdosi vytrhal letničky z ozdobných květináčů umístěných na mostech v centru Vsetína.

„Krásným letničkovým záhonem před městským úřadem se zase někdo prošel a květiny pošlapal. Práce lidí snažících se o to, abychom měli naše město krásnější, tak přichází vniveč,“ posteskl si Jiří Žůrek ze vsetínské radnice.

TRUHLÍKY NĚKDO NIČÍ PRAVIDELNĚ

Něco takového se nestalo zdaleka poprvé. Například o dva měsíce dříve zaujal jakéhosi samozvaného zahradníka záhon levandulí nedaleko železniční trati ve Štěpánské ulici v městské části Trávníky.

Odnesl si rovnou polovinu rostlin, kterou tam předešlý den vysázeli pracovníci Technických služeb města Vsetína. Zmizelo dvacet rostlin.

„Jedna taková levandule stojí kolem pětasedmdesáti korun,“ uvedla Jana Zvoníčková z technických služeb města.

Doplnila, že náklady na udržování kvetoucí výsadby ve městě se jen v materiálu každoročně pohybují mezi 150 až 200 tisíci korun. „K tomu je potřeba připočíst náklady na práci, techniku a celosezónní údržbu,“ upozornila Jana Zvoníčková.

Také výše zmíněné okrasné truhlíky na vsetínských mostech jsou vandalům trnem v oku opakovaně. Když je pracovníci technických služeb před dvěma lety nainstalovali, krášlily město pouhý týden. Pak se začaly ztrácet, případně se kdosi bavil jejich házením do řeky.

MĚSTO UPRAVUJE DESÍTKY HEKTARŮ ZELENĚ

Město Vsetín pravidelně udržuje více než 77 hektarů městské zeleně. O sečení trávníků ve městě se stará příspěvková organizace Technické služby města Vsetína i najímané externí firmy. P

racovníci technických služeb také vysazují přibližně 2 500 kusů letniček do betonových, květináčů a také na záhony v Panské zahradě, Dolním náměstí a okružní křižovatce „U Telekomu“.

Město také krášlí kaskádové květinové konstrukce a téměř stovka závěsných květináčů či truhlíků s pelargoniemi.

„Vylepšením péče o městskou zeleň jsou zavlažovací vaky, které v době sucha zajistí efektivní příjem vody do kořenového systému. Pořídili jsme také stroj na ekologické hubení plevele horkou párou,“ doplnil místostarosta Vsetína Pavel Bartoň.

V MEZIŘÍČÍ VRTALI DO KMENŮ, V LIPTÁLE JE LÁMALI

To, že si někteří lidé čas od času na veřejné zeleni vylévají zlost, pochopitelně mrzí. Ale není to zdaleka jen záležitostí Vsetína. Vloni v létě neznámý podivín zničil deset třešní v ulicích v centru Valašského Meziříčí.

„Stromy někdo mechanicky navrtal do kmene a do vývrtu nalil silně koncentrovanou chemickou látku, která zapříčinila uschnutí stromů,“ uvedl tehdy správce městské zeleně Tomáš Kunc. Stromy bylo nutné pokácet.

Ještě o rok dříve zřejmě překážely neznámému vandalovi mladé stromy u fotbalového hřiště v Liptále. Čtyři lípy, které zde rostly šestým rokem, přelomil v půlce kmene a způsobil tím škodu dvacet tisíc korun.