Výrazně poškodili jen Věci veřejné, z kandidátů ODS udělali upíry a fotografie ČSSD hodili do řeky

Strana už podala trestní oznámení na neznámého pachatele. Dlouholeté problémy s vandaly má i vedení Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice, u které si také politické strany zadávají reklamu.

Prozatím nejbrutálněji zaútočili vandalové na reklamní poutače zlínských Věcí veřejných. „Ano, s útoky na naše plakáty jsme se setkali po celém městě. Podali jsme i trestní oznámení na neznámého pachatele,“ připomenul tajemník Věcí veřejných pro Zlínský kraj Michael Markytán. Běsnění podrobně popsal lídr strany Rudolf Chmelař. „Během minulých dnů nám barbaři, či političtí konkurenti těžce poškodili sedmnáct reklamních poutačů a deset jich dokonce ukradli,“ konstatoval Chmelař.

Zlínská ODS naopak považuje letošní předvolební řádění vandalů za mírnější než v minulosti. „Vím, že například na Sokolské ulici ve Zlíně nám někdo dělá z kandidátů upíry. Trestní oznámení zatím podávat nebudeme. Škoda je minimální. Oproti minulým letům je letos před volbami obecně situace s vandaly lepší,“ zhodnotil situaci regionální manažer ODS pro Zlínský kraj Antonín Cekota.

Podobný názor na ničitele plakátů měl i lídr zlínské ČSSD Boris Popesko. „Sem tam jsme už letos nějaké stojany poškozené měli. Byly počmárané nebo stržené. Například ve Zlíně pod lázněmi, u divadla a několik stojanů hodili vandalové i do řeky Dřevnice. Podle nás ale nešlo o cílený útok, ale o běžný vandalismus. Trestní oznámení zatím nepodáváme,“ sdělil Popesko s tím, že ČSSD všechny své plakáty, před týdnem, nově přelepila.

Vandalové zatím takřka neútočí na billboardy hnutí M. O. R. za Morální Očistu Radnice. „Zatím jsme zaznamenali jen jediný případ. Ve Zlíně u Intersparu si někdo na našem plakátu hrál s písmenky. Jinak žádné projevy vandalů hlášené nemáme,“ sdělil Deníku Tomáš Nedvěd ze štábu M. O. R.

Klid hlásí i lídr zlínské kandidátky TOP 09 Miroslav Adámek. „Nejsem si vědomý, že by nás vandalové někde poškodili. Nikdo si nestěžoval. My jsme ale zatím měli vyvěšena jen hesla, tváře a obličeje začínáme vyvěšovat až nyní,“ připomenul Adámek.

Stálé problémy s vandaly má naopak vedení Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice (DSZO) u jejíž organizace Agentura Zlín DSZO si zlínské politické strany a hnutí sjednávají reklamu na trolejbusech, autobusech a zastávkách MHD.

„Všechny reklamy na plochách DSZO trpí vandalstvím, dochází k jejich poškozování, ale na rozdíl od dřívějších voleb už se nestává, že by si politické subjekty své předvolební letáky vzájemně přelepovaly. Pokud dojde k poškození některého plakátu, pracovníci reklamní agentury jej nahradí jiným,“ popsal situaci mluvčí DSZO Vojtěch Cekota.

Světelné reklamní tabule, transparenty v zastávkových čekárnách, horizontální reklamní tabule na sloupech trolejového vedení, letáky ve vozidlech i polepy na karoseriích trolejbusů a autobusů DSZO, letos před volbami, využívá celkem deset politických subjektů.

„Naše reklamní plochy a nosiče jsou pro všechny, kteří dodržují zákony a kteří si za jejich pronájem zaplatí. Nečiníme žádných rozdílů. Podle stejného ceníku, který je zveřejněn na internetu, zaplatí podnikatel za komerční reklamu i politická strana za předvolební kampaň,“ připomenul ředitel DSZO Josef Kocháň.

„Někdo je skromnější a kupuje si reklamní plochy jen v rozsahu několika desítek tisíc korun, bohatší strany i v řádech statisíců,“ prozradil vedoucí Agentury Zlín, která pro DSZO plochy pronajímá Otta Doležal. Zlínské politické strany a hnutí, letos před volbami, zaplatili DSZO za pronájem ploch přibližně půl milionu korun. Je to výrazně méně než v minulosti. Utržené finance budou použity na provoz DSZO.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Aktuální témata Zlínského deníku:

DOPRAVNÍ SERVIS
Veškeré informace týkající se osobní i veřejné dopravy a cyklostezek v regionu.

KOMUNÁLNÍ VOLBY 2010
Vše ohledně voleb, které proběhnou ve dnech 15. a 16. října 2010.

MÁME RÁDI KACHNY
Nepravidelná rubrika pravidelně plná neuvěřitelných zpráv.

DENÍK ZLÍŇÁKA
(Ne)oficiální blog reportérů Zlínského deníku o dění v regionu i mimo něj.