Město za tábořiště zaplatí 3,2 milionu korun. Cena vychází ze znaleckého posudku. Už nyní je ale zřejmé, že nekolikanásobně více bude muset radnice následně investovat do zvelebení areálu.

O odkupu tábořiště Trubiska rozhodli na svém zasedání meziříčští zastupitelé. Jeho schválení ale předcházela více než půlhodinová debata. Zejména opoziční zastupitelé totiž nejsou přesvědčení, že jde o rozumný krok.

„Je to chátrající areál, investované prostředky se nikdy městu nevrátí,“ řekla například Alena Carbolová (KDU-ČSL) s tím, že město má jiné priority, jimž by se mělo věnovat.

Před investováním peněz do letitého areálu varoval i její stranický kolega Miloš Skýpala nebo Václav Chajdrna (NEZÁVISLÍ).

„Vytváříme si černou díru (na peníze). Raději bych ty peníze viděl v Domečku a jeho vybavení nebo úpravách jeho okolí,“ řekl Chajdrna.

Trať u Valašských Příkazů překlenul nový most za 130 milionů korun; říjen 2023
Železniční trať u Valašských Příkazů překlenul nový most za 130 milionů korun

Starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek (ANO) připustil, že vedení města nepočítá s návratností vynaložených prostředků. I to, že zaplacení kupní ceny 3,2 milionu korun je pouze prvním krokem.

„Je zcela zjevné, že se v budoucích letech nevyhneme dalším investicím, které by se mohly pohybovat mezi pěti až deseti miliony korun,“ nezastíral Stržínek.

Podle jeho slov je však pro město podstatný zájem ze strany Domečku a také skutečnost, že areál může sloužit generacím dětí další desítky let.

„Když jsme se cirka před rokem bavili s Davidem Holcem, ředitelem našeho Domečku, co by nejvíc potřebovali k rozvoji své činnosti, bylo to právě tábořiště,“ připomněl starosta.

Shodou okolností právě v té době chystala společnost DEZA prodej areálu Trubiska prostřednictvím realitní kanceláře. Firma areál vlastní od roku 1995 a využívala jej pro letní tábory dětí svých zaměstnanců.

Součástky z Rožnova míří převážně do automobilů a komunikačních technologií, počítačů, ale také do spotřební elektroniky, průmyslu, energetiky a celé řady dalších odvětví.
VIDEO: Rozšíření výroby v rožnovské Onsemi by přineslo 1000 pracovních míst

Podle ředitele Domečku Davida Holce jsou pobytové tábory aktivitou, po které je dlouhodobě největší poptávka. Meziříčské středisko volného času jen letos v létě uspořádalo 38 táborů pro více než 800 dětí. Pouze dva z nich ale byly pobytové a ostatní byly příměstské.

„Pronajmout si volné kapacity tábořišť od jiných organizací je dnes prakticky nemožné. Dlouhodobě jsme proto usilovali o možnost získat vlastní zázemí pro letní pobytové tábory, které mají neopakovatelnou atmosféru,“ vysvětlil David Holec.

Odkupem areálu město, potažmo SVČ Domeček, získá vedle pozemků také budovy jídelny s kuchyní, umývárny, klubovny a další zázemí. Právě sem zřejmě budou směřovat první nutné dodatečné investice, aby byl areál co nejdříve provozuschopný.

Podle Davida Holce i vedení města přitom nebude Trubiska využívat pouze SVČ Domeček. Už nyní je zájem také ze strany jiných volnočasových středisek či sportovních klubů.