Preciznost češtiny ale rozhodně není to, co přišli ve čtvrtek 24. února v pozdním odpoledni lidé hodnotit na vsetínské náměstí Svobody. Více než pět desítek se jich tady sešlo proto, aby vyjádřili svou solidaritu Ukrajině, která čelí invazi ruské armády. A také proto, aby svou účastí podpořili Ukrajince žijící ve Vsetíně a jeho okolí. Emotivní projev odměnili potleskem.

Tleskal také Martin Hába.

„Lidé zodpovědní za jakoukoliv válku by měli být trestaní, protože je to zločin,“ zdůrazňuje následně Vsetíňan, když se sám ujímá mikrofonu.

Na demonstraci přinesl rozměrný transparent, z něhož nejviditelněji vystupuje slogan Válka je vůl odkazující nejspíš na slavný singl kapely Synkopy 61, který vznikl v roce 1968. Ve stejném roce, kdy do tehdejšího Československa vpadla vojska Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem.

Lidé prchající z Kyjeva zablokovali hlavní tahy ven z města
Rusko napadlo Ukrajinu. Sabotéři pronikli do Kyjeva, Zelenskyj hlásí mobilizaci

Solidární demonstraci, při níž zazněly i ukrajinská a česká hymna, svolal na vsetínské náměstí Svobody zastupitel Michal Berg.

„Jsem rád, že jsou tady s námi i lidé z Ukrajiny, kteří na Vsetíně nebo v jeho okolí žijí. Právě kvůli nim jsme se sešli,“ uvedl Berg s tím, že je třeba vyjádřit podporu všem lidem, kteří mají na Ukrajině své blízké.

Také on připomněl určitou podobnost již zmíněného osmašedesátého roku s aktuálními událostmi na Ukrajině.

„V roce 1968, když Sovětský svaz a vojska Varšavské smlouvy obsazovaly Československo, bylo důležité dát najevo solidaritu. A my jsme byli rádi, že svět je s námi solidární. Stejně tak je třeba dnes dávat najevo svou solidaritu Ukrajině,“ zdůraznil Berg.

K této solidaritě se symbolicky připojí také město Vsetín. Jak řekl na čtvrtečním shromáždění místostarosta Vsetína Pavel Bartoň, v pátek mimořádně zasednou radní města a k vyvěšení bude připravená ukrajinská vlajka.

„Tímto chceme demonstrovat, že s tímto aktem nesouhlasíme, je to agrese,“ odsoudil ruský útok na Ukrajinu Pavel Bartoň.