Evidence míst se statusem válečného hrobu je průběžně aktualizována, stará se o to kraj ve spolupráci s ministerstvem obrany

Podle něj do něj patří nejen místo, kde jsou pohřbeny ostatky osob zemřelých při vojenských událostech, ale také například pamětní desky, památníky či třeba pomníky. Péče o tato pietní místa zabezpečuje jejich vlastník, a pokud ten není znám, zajišťuje je majitel nemovitosti, na které je umístěn. Vlastníky válečných hrobů bývají většinou obce. Podle údajů na internetové prezentaci Ministerstva obrany České republiky (MO ČR) se lokalit s těmito hroby nachází aktuálně na území Zlínského kraje celkem 772.

Ministerstvo obrany oceňuje příkladnou péči o tato místa. Slavnostní akci spojenou s předáním pamětních plaket zorganizoval Krajský úřad Zlínského kraje ve spolupráci s MO ČR v listopadu loňského roku již potřetí. Mezi těmi, kteří ocenění obdrželi, byli také například zástupci obce Hostišová na Zlínsku. Stalo se tak již podruhé. Poprvé to bylo v roce 2008.

„Máme v obci tři takovéto hroby. Jeden patří rumunským vojákům, jeden místním občanům a třetí příslušníkům paraskupiny Clay Eva. Plaketu jsme získali za celoroční péči, kterou jim věnuje nejen obec, ale i občané,“ přiblížila starostka Hostišové Marta Koppová s tím, že byli získaným oceněním překvapeni. „Nečekali jsme to, hlavně proto, že už jsme podobné ocenění získali před dvěma lety a málokdy přijde něco podobného znovu. Samozřejmě nás to těší,“ usmála se starostka. Spolu s ní byl za péči o tato pietní místa v obci Hostišová oceněn také kameník Jiří Karlík, který se podílel na opravě řady pomníků.

Desítky let o památník dobrovolně pečoval

Plaketa MO ČR putovala také do Ústí na Vsetínsku. Zde se vzorně starali o památník občanům této obce, kteří nezemřeli za druhé světové války přímo na bojišti, ale byli popraveni v souvislosti s odbojovou činností. Spolu se starostou Ústí Jakubem Hladkým získal ocenění také místní občan Evžen Štach, kterého obec na toto uznání sama navrhla. „Přes třicet let se bez nároku na odměnu staral o tento památník, při každém výročí jej pečlivě umyl a ozdobil květinami. Vzhledem k věku před dvěma lety s touto činností skončil,“ konstatoval Jakub Hladký. Dodal, že v obci se nachází ještě jeden válečný hrob, a sice na místním hřbitově. Jsou v něm pochováni účastníci osvobozovacích bojů o Vsetín ve druhé světové válce.

Na Kroměřížsku dostali pamětní plaketu mimo jiné v Rymicích. „Ocenění jsme dostali za to, že jsme na náklady obce zrenovovali pomník obětem druhé světové války, který byl před necelými dvěma lety vážně poškozen při autonehodě. Letos se chystáme opravit také hrob vojáků padlých v první světové válce. Bude třeba opravit základovou desku, “ uvedl starosta Rymic Martin Bartík. V obci se nachází celkem tři taková místa, kromě dvou jmenovaných jde ještě o hrob vojáků z druhé světové války.

Ocenění přineslo radost

Pamětní plaketa si našla cestu také do bývalého okresu Uherské Hradiště, a sice do obce Huštěnovice. „Plaketu jsme získali za celkovou rekonstrukci pomníku padlým občanům obce v první světové válce,“ vysvětlil starosta obce Aleš Richter s tím, že jde o pět metrů vysoký pískovcový pomník s nápisem Občané padlým bratřím. Podle jeho slov je ocenění překvapilo a mají z něj radost. Péči o místa, která mají status válečného hrobu, koordinuje vždy příslušný krajský úřad, který rovněž vede souhrnnou evidenci těchto hrobů. O jejich počtu a stavech pak informuje Ministerstvo obrany České republiky, které vede jejich centrální evidenci.