Muzejní řemeslníci již položili dřevěné štípané šindele a opravili plot na desítkách metrů podél areálu Dřevěného městečka. V těchto dnech také dokončují opracování dvou zajímavých kmenů stromů.

Prvním z nich je více než 120 centimetrů široký kmen lípy. „Je uvnitř dutý a bude použit pro výrobu nadkrytí na vodní káděr u kovárny v areálu Valašské dědiny," uvedl technický náměstek muzea Milan Gesierich.

Po letech se také podařilo sehnat vhodný topolový kmen o průměru přesahujícím 135 centimetrů. „Můžeme tak opravit koryto ve valše z Velkých Karlovic," pochvaloval si Milan Gesierich.

Připomněl, že ve valchách se dříve zplsťovala látka, utkaná z vlněné příze, na sukno. Zplstění se dosahovalo ubíjením příze těžkými dřevěnými kladivy za pomoci studené a horké vody, právě do vyměňovaného koryta. „Valchovaný materiál se přitom musel několikrát vyjmout, natahovat a překládat, aby bylo sukno, takzvaná huňa, rovnoměrné," popsal technický náměstek skanzenu. Sukno dříve lidé používali k výrobě pracovních oděvů, papučí a přikrývek.

Řemeslníci připravují lidové stavby na nadcházející sezonu. Počasí jim přeje

Valcha se nachází v areálu Mlýnské doliny, který je nejmladším muzejním areálem a návštěvníci zde naleznou především vodní technické stavby, bez nichž se běžný život lidí na Valašsku dříve neobešel. „Objekt valchy jsme museli částečně rozebrat, aby mohli naši řemeslníci opravu provést," dodal Milan Gesierich.

Opravou valchy předsezonní práce nekončí. Řemeslníci dávají do pořádku také věci, které neslouží přímému návštěvníkovi muzea. Například skleník či střechu centrálního depozitáře muzea ve Frenštátě pod Radhoštěm, kterou v prosinci poškodil vítr.

„Všechny práce směřujeme k tomu, aby v dubnu bylo vše zdárně hotové. V květnu již bude provoz muzea v plném chodu," upozornil Milan Gesierich.