Už víc než týden platí mimořádná veterinární opatření, která mají za cíl zabránit šíření afrického moru prasat. Myslivci na území celé republiky musí intenzivně lovit přemnožená divoká prasata. Nově také způsoby, které doteď legislativa zakazovala.

V okrese Vsetín je podle předsedy Okresního mysliveckého spolku Michala Zubíčka kolem tří tisíc kusů divokých prasat. Situace je podle něj vážná. „Ve Zlíně je ohnisko a my jsme v nárazové zóně, je to od nás blízko, nějakých patnáct kilometrů,“ popsal Zubíček. Myslivci jsou v lesích denně a denně také odstřelí aspoň jeden kus. Aby zabránili šíření nebezpečného viru, organizují i společné čekané. „Minulý týden nám asi patnáct chlapů sedělo po posedech. Aby byl účinek lovu co nejvyšší, snažíme se odlovovat ve skupinách,“ vysvětlil Michal Zubíček s tím, že za minulý víkend ve vsetínské části honiteb odlovili dvacet divočáků.

Podle vydaných nařízení nejsou myslivci při lovu nijak omezení. „Momentálně můžeme lovit třeba i s nočním viděním. Musíme střílet i bachyně s mláďaty, což je nepříjemné. Jinak to ale nejde,“ povzdechl si.

Po odstřelu se slezina a mízní uzliny zvěře posílají na veterinární vyšetření. V okrese Vsetín jsou výsledky prozatím negativní.
„Zatím jsme obdrželi jedenačtyřicet vzorků černé zvěře, u žádného se nákaza nepotvrdila,“ informoval ředitel Státní veterinární správy Zlínského kraje František Mahdalík. Pokud se nákaza neprokáže, je maso normálně poživatelné. „V případě, že se potvrdí, se maso likviduje. Nejčastěji ve spalovnách,“ dodal.

Vir, který mor způsobuje, je velmi odolný. Zlikviduje jej až teplota nad šedesát stupňů celsia nebo pod minus čtyřicet stupňů. Je schopný přežít až šest měsíců.

Podle předsedy Okresního mysliveckého spolku se hrozby moru jen tak nezbavíme. „Je to velmi nebezpečná choroba. Potýkat se s ní můžeme i přes dva roky, což je minimální délka veterinárního opatření,“ upozornil. Cílem myslivců je teď odlovit co největší množství zvěře, protože by jinak stejně uhynula. „V každém případě to bude velká ztráta pro myslivce i národní hospodářství,“ dodal Michal Zubíček.

Africký mor se již několik let vyskytuje v některých zemích bývalého Sovětského svazu, v Pobaltí, Polsku i na Ukrajině. „Nákazou mohou onemocnět všechny věkové kategorie prasete domácího i divokého. Není ale přenosná na člověka ani další živočišné druhy,“ podotkl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Dodal, že odlov je nadále zakázaný v nejzamořejnějším Zlínském okrese. „Případný lov divočáků v této oblasti zvyšuje nebezpečí jejího rychlého přenosu. Vyplašená zvěř by se totiž mohla zaběhnout do větší vzdálenosti,“ uzavřel Petr Vorlíček.