Jak celá myšlenka festivalu vznikla? „Zhruba před čtyřmi roky v Praze na jednom náměstíčku, kde probíhal tradiční trh s jídlem, vínem, výrobky,“ popisuje organizátorka Iva Krupíková. Tehdy ji napadlo, že přesně toto potřebuje i její město.

Začátek byl tak trochu punk

Spojila síly s kamarádem Janem Kopřivou, který provozuje kavárnu Tucana, a vznikl tak trochu punkový první ročník ve Stříbrné uličce.

„Zapojili jsme srdcaře kolem nás a vyšvihli sobotní program plný jógy v parku, běhu, pochutin místních dobrůtkáren, výrobků malých podnikatelů, hudby místních muzikantů a nevšedních zážitků – výroba sandálů, prohlídka kostelní věže, hodina swingu, klavírní koncert, Pecha Kucha,“ popisuje první ročník organizátorka.

Autobusové nádraží ve Vsetíně. Ilustrační foto.
Přehledně: od 3. září přibudou nové autobusové spoje i zastávky na Valašsku

Cílem festivalu je představit Valmezákům místní organizace, začínající umělce a kohokoliv, kdo chce něco ukázat a neměl zatím prostor. „Program je pestrý, aby se v něm našel každý,“ dodává Krupíková.

Dotkni se hvězd

Loni už festival s podtitulem Dotkni se hvězd navštívilo zhruba dva a půl tisíce lidí. Každý rok se akce koná na jiném místě, aby obyvatelům ukázala zákoutí Meziříčí, která třeba běžně neznají.

Program čtvrtého ročníku byl opravdu pestrý, na kulturní scéně byly připraveny pohádky pro děti, panelová diskuze představila lidi, kteří mají k životu na ulici opravdu blízko, workshopy nabídly in-line brusle nebo výuku Pole Dance.

Literární postel lákala k poležení a poslechu pohádek nejmenší návštěvníky. Na hudební scéně vystoupily místní kapely Prdelořezba, Rivermons, Chrisis nebo Klid. A na závěr nechyběla ani ohňová show.