Pasování nových Portášů se koná každý rok a pro členy sdružení je to slavnostní chvíle. „Všichni čekatelé při ní obdrží dekret, před tím ale musí prokázat potřebné znalosti a dovednosti,“ přiblížil předseda sdružení Libor Fojtů.

A jaké předpoklady musí každý novic splňovat? „Především je to kladný vztah k Valašsku. Správný Portáš by měl mít také valašské předky. Musí mít také potřebné povědomí o ochraně přírody a neobejde se bez znalosti místopisu,“ vyjmenoval Fojtů.

Ačkoliv Portáši fungují jako občanské sdružení, jeho členové berou svou příslušnost ke sboru se vší vážností. „Čekatelé se po celý rok na své přijetí pečlivě připravují. Dávají dohromady potřebnou výstroj včetně zbraní a získávají potřebné znalosti,“ vylíčil předseda.

Každý Portáš by podle jeho slov měl umět poradit turistům a v případě potřeby také poskytnou první pomoc. „Naší snahou je se co nejvíce přiblížit tomu, jakou funkci plnili strážci valašských hor v minulosti,“ shrnul Fojtů.

Valašský sbor portášský čítá v současné době více než tři desítky mužů. Své hlavní sídlo mají právě ve Valašské Bystřici. Působí ale také v řadě dalších měst a obcí. Objevují se na nejrůznějších veřejných akcích, jako jsou například jarmarky. Procházejí také na deseti tradičních portášských chodnících stejně jako jejich historičtí předchůdci.

Sobotní přijímání čekatelů do řad Portášů spojené s pokládáním věnců u hrobů portášských velitelů se koná od půl třetí.