Jeho cílem bude město Luan-Ping, ležící čtyři hodiny jízdy autobusem na sever od metropole Pekingu. Ve druhé polovině října tam proběhne mistrovství světa ve westernovém ježdění.

„Původně to měl být Pohár národů, ale poté, co se Mexiko svého pořadatelství vzdalo, uspořádají Číňané světový šampionát,“ vypráví čtyřicetiletý kovboj z valašskomeziříčské části Podlesí.

Festival koní potrvá v Luan-Ping celý týden, pro westernové disciplíny budou v nabitém programu vyhrazeny dva dny. Ondřej Pavlíček bude reprezentovat naši zemi v Barrel Race, při němž jezdec s koněm musejí v co nejkratším čase objet barely rozestavěné do trojlístku a okolo každého udělat kolečko.

„Rádi bychom zopakovali loňské páté místo z jihočínského Čing-tao. Mnohé ale bude záviset na tom, jaké koně si vylosujeme. Z minulého roku víme, že čínští koně jsou zvyklí na drsnější styl jízdy, a tomu se musíme přizpůsobit,“ přemítá valašský kovboj, jenž na nejdůležitějších a zároveň posledních závodech sezony opět vytvoří jezdeckou dvojici s Vladimírem Šedivým z Dobříše.

Přípravě věnuje tolik času, kolik mu povolání nástrojaře dovolí.

„V jízdárně trénujeme hlavně přiježděnost, tedy ochotu koně poslouchat jezdce. Také běhám, abych se udržel v kondici, třeba i do práce. Na posilovnu už mi ale čas nezbývá,“ líčí Pavlíček, který se kvůli světovému šampionátu vzdal účasti na nedávném mistrovství Polska.

Letos objíždí westernové závody s novým parťákem – tříletým hřebečkem původního kovbojského plemene Quarter Horse jménem Ringo.

„S novou rolí se popral velmi dobře, je to nadějný kůň. Příští rok s ním možná pojedu mistrovství Evropy mladých koní v Itálii,“ plánuje jezdec.