Historie Vsacánku se datuje od roku 1959. Tehdy se součástí dospělého souboru Vsacan stal i dětský soubor učitelky Elišky Slámové. "Byla to jedna ze zakládajících členek Valašského krúžku Vsetín," prozradil prezident souboru Vsacan Miroslav Ekart. S tím, že po tetičce Slámové, jak jí všichni říkali, se vedoucím Vsacánku stala další učitelka, Alena Skřivánková-Přetáková. Byla tehdejší tanečnicí základního souboru a pozdější umělecká vedoucí dospělé složky. V roce 1971 otěže převzala další kmenová tanečnice, Miroslava Zapletalová-Pavelková. Po jejím odchodu vedla po tři roky soubor Vsacánek Darina Kopecká. Mezi další významné osobnosti patří Jana Koutná či Vladimír Pavelka. "V současnosti vede soubor Ivana Kašparová," nezapomněl zmínit.


Dvacet let nato se dětský soubor rozšířil o další složku: Malý Vsacánek. "Vznikl pod rukama manželů Rudolfa a Jitky Magdonových, kteří jej vedli až do roku 2000 a dodnes s vedením vypomáhají," uvedl prezident. V tomto souboru se děti od 3 do 6 let připravují dětskými hrami, říkadly a malými pódiovými pásmy na přestup do staršího Vsacánku. Ve starším souboru zvládá až patnáctiletá mládež všechny valašské tance, obyčeje i zvykosloví.
Oba soubory mají kolem stovky dětí, což je podle Ekarta ohromná síla a předpoklad dobré budoucnosti dospělého souboru Vsacan. "Rekrutují se většinou z členů základního souboru. Láska k folkloru se generačně přenáší," myslí si.
Součástí souborů je i dětská cimbálová muzika, jejímž uměleckým vedoucím je Rudolf Magdon.


"Vychoval za ta léta desítky muzikantů, kteří se postupně vystřídali v cimbálových muzičkách Vsacánku," pochválil Ekart. Zvláštností prý je, že Vsacánek jako první valašský soubor měl již před zhruba pětatřiceti lety vlastní cimbálovku. "Zpočátku se normálně doprovázelo jen na harmoniku," vzpomněl si prezident souboru.
Vsacánek absolvoval stovky vystoupení na mnoha soutěžích doma i v zahraničí. Představil se například ve Francii, na Kypru nebo v Německu.


Předškolní děti z Malého Vsacánku zase znají diváci po celém regionu.
V současné době se soubory připravují na významné jubileum. V sobotu 7. listopadu uspořádají oslavenci ve vsetínském Domě kultury galakoncert k výročí. "Komponovaný program se jmenuje Ideme na jarmek," prozradil Ekart.